GERİ KAZANIM KATILIM PAYI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI EBSO’DA YAPILDI


02.03.2020, Pazartesi

İlgili Görseller

GERİ KAZANIM KATILIM PAYI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI EBSO’DA YAPILDI

Çevre Kanunu’nda yer alan ilgili listede bulunan ürünlerden poşetler için satış noktalarından, diğer ürünler için piyasaya sürenlerden ve ithalatçılardan tahsil edilecek geri kazanım katılım paylarının belirleyen Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmelik’in (GEKAP) detayları, Ege Bölgesi Sanayi Odası’nda masaya yatırıldı. EBSO üyesi sanayicilerin ve firma temsilcilerinin yoğun ilgi gösterdiği toplantıda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı uzmanları soruları yanıtladı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan EBSO Çevre Çalışma Grubu Başkanı Erdoğan Çiçekçi, 31 Aralık tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan yeni yönetmelik ile GEKAP’ın kapsamının genişletildiğini belirterek konunun önemli olduğunu ve EBSO üyesi sanayicilerin yoğun talebi doğrultusunda toplantıyı düzenlediklerini söyledi. Bilgilendirme toplantısına yönelik yoğun ilginin de konuyla ilgili var olan bilgi ihtiyacını gösterdiğini ifade eden Çiçekçi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü uzmanlarının sanayicileri aydınlatacağını dile getirdi.

Çiçekçi’nin ardından kürsüye gelen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Uzmanı Nazlı Yenal, ay sonu itibariyle ilk beyanların verileceğini ve esas olarak GEKAP ödemesinin muhatabının, ürünü piyasaya süren firmalar olacağını ifade etti. Çevre Kanunu Ek-1’de yer alan mevzuata ilişkin sanayicilerin sorularını yanıtlayan Yenal, plastik poşet, lastik, akü, pil, madeni yağlar, bitkisel yağlar, ilaç, elektrikli ve elektronik eşya ile içecek ambalajı dahil olmak üzere her kalemden yüzlerce ürünün GEKAP kapsamında olacağını vurguladı.

Ambalaj dışındaki diğer grupların tabi olduğu uygulamalara ilişkin olarak da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Uzmanları Serkan Hoşafcıoğlu, Emin Barış ve Sinem Büşra Küçük, EBSO üyesi sanayicilerin cevap beklediği konular hakkında bilgi aktarımında bulundular.

Sunumlara ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.