YORGANCILAR DEPREMİ VE GÜNCEL EKONOMİK GELİŞMELERİ DEĞERLENDİRDİ


04.11.2020, Çarşamba

İlgili Görseller

TV35 canlı yayınına katılan EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, 30 Ekim’de İzmir’de yaşanan deprem ve güncel ekonomik gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Depremde kaybettiğimiz vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, acılı yakınlarına başsağlığı dileyen, yaralı olarak kurtulan vatandaşlarımızın da en kısa zamanda sağlıklarına kavuşmalarını temenni eden Yorgancılar şöyle konuştu:

“Yaşadığımız deprem, İzmir’de mevcut konut stokunun yeterince sağlam olmadığını çok acı bir biçimde bizlere gösterdi. En kısa süre içinde gerekli dönüşümün bölgede yapılması gerekiyor.

Türkiye’nin ithalatının büyük bölümünü aramalı ithalatı oluşturduğu için çok net bir kur politikasına ihtiyacımız var. Yerli olarak ürettiğimiz ürünlerimizin önemli bir bölümü ithal hammadde kullandığı için kur kaynaklı fiyat artışları yaşıyoruz.

Kurun yanı sıra faiz artışının yarattığı maliyet de sanayicinin üzerine binmeye başladı ve bütün bunların bilançosunu önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Uzun süredir enflasyon/faiz/kur korelasyonunda enflasyon artıyor, ancak kur belirli bir seviyeyi muhafaza ediyordu. Şimdi kur, bir anlamda enflasyondaki artış ile arasını kapatmış oldu.

Bunlara bağlı olarak süreç ilerledikçe borçluluk oranının artmakta olduğunu izliyoruz. Bu durum ülkemiz için de küresel ekonomi için de oldukça büyük riskler barındırıyor.

Sürekli vurguluyoruz, döviz geliri olmayan sanayicimizin dövizle borçlanmaması gerekiyor. Yıllardır üretim olmazsa kalkınma hayaldir dedik. Üretim için de sanayicinin istikrara ve önünü görebilmeye ihtiyacı var.”

 

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.