YORGANCILAR’DAN YENİ NESİL OSB ÖNERİSİ: AKILLI ENDÜSTRİYEL PARKLAR


08.02.2018, Perşembe

İlgili Görseller

Yorgancılar’dan yeni nesil OSB önerisi

Akıllı Endüstriyel Parklar

 

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Türkiye’nin önümüzdeki süreçte Akıllı Endüstriyel Parklar olarak adlandırılan yeni nesil organize sanayi bölgeleri ile rotasını dünyanın ilerlediği yöne çevirmesi gerektiğini söyledi.

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Ege Bölge Toplantısı, Torbalı OSB’nin ev sahipliğinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün de katılımıyla Ege Bölgesi Sanayi Odası’nda gerçekleştirildi.

Toplantının açılışında konuşan EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar, organize sanayi bölgelerinin her türlü denetime açık konumlarıyla, kayıtlı ekonomiye katkıları, üretim için gerekli ve destekleyici altyapılarıyla önceliklendirilmesi gerektiğini savundu. Yeni dünya düzeninde üretimi yeniden şekillendirecek ana başlıkları; Sanayi 4.0 ile akıllı üretim, akıllı fabrika, yenilenebilir enerji kaynakları, organik tarım, sağlık sektörü ile yeni nesil OSB’ler ve şehirler olarak sıralayan Ender Yorgancılar, “Bundan sonraki süreçte ‘Akıllı Endüstriyel Parklar’ olarak ta adlandırılan yeni nesil OSB’ler ile, dünyanın ilerlediği bu yöne doğru rotamızı çevirmek zorundayız” dedi.

 

Lider ülke olalım

Ender Yorgancılar, Dünya Ekonomik Forumu’nun Üretimi Geleceğine Hazırlık Raporu’nda Türkiye’nin güçlü bir üretim altyapısı olan ancak üretimin geleceğini şekillendirmede düşük performans gösteren ülkeler grubunda yer aldığını hatırlatırken, “Takipçi ülkeler yerine neden lider ülkeler arasında olmayalım? Sanayi 4.0 altyapısını oluşturan dijitalleşme konusunda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız kontrolünde resmi bir online sistem kurarak KOBİ’lerimizi doğru yönlendirecek, eğitim düzenleyecek, son teknolojilerden ve gelişmelerden haberdar edecek bir bilgi havuzu yaratalım” diye konuştu.

 

Sanayicilerin elektrik maliyeti

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar, Son Kaynak Tedarik Tarifesinin  Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ Taslağı’na göre, organize sanayi bölgelerinin indirimli elektrik enerjisi almasını sağlayan sanayi tarifesinin kaldırılarak yüksek ve düşük tüketimli iki ayrı tarifeye geçileceğini hatırlatırken, bunun da maliyetleri artıracağını anlattı. YEKDEM maliyetlerinin döviz arttıkça yukarıya doğru çıktığını söyleyen Yorgancılar, yeni düzenlemeyle sanayicinin kullanacağı elektriğin kilowatsaat fiyatının 45 kuruşlara yükseleceğini, bunun da yüzde 35 zam anlamına geldiğini belirtirken, Bakan Özlü’den Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile ortak bir toplantı düzenlenerek sanayicin elektrik sorunun çözülmesine ilişkin destek beklediklerini aktardı.

 

Konular ilk ağızdan aktarıldı

Torbalı OSB Müteşebbis Heyet Başkanı ve OSBÜK Yönetim Kurulu üyesi Hakkı Attaroğlu, “Burada Ege Bölgesi’nden 50 OSB’nin temsilcisi toplandı. OSBÜK Yöneticilerini de dahil ettiğimizde 60 farklı OSB’nin yöneticileri aynı salondayız. Sayın Bakanımız Faruk Özlü de bizleri kırmayarak aramıza katıldı ve sorunlarımızı birinci ağızdan dinleyecek. Bizlere bu fırsatı verdiği için kendisine teşekkür ediyor, böyle önemli bir toplantıya ev sahipliği yapmanın da gururunu yaşıyoruz” dedi.

 

OSB’ler kamulaştırma yetkisi istiyor

Torbalı OSB Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Dönmez ise, OSB’lerinde yaşadıkları sorunlara dikkat çekerek, “Bölgemiz sanayicilerden çok yoğun ilgi görmesine rağmen ne yazık ki bir takım sorunlarımız var. Öncelikle bölgemize elektrik hattı çekilmesi konusunda sıkıntılar yaşıyoruz. Bu konuda kamulaştırma yetkisi OSB’lerin elinden alındığı için beklemek zorunda kalıyoruz. Bizler, OSB’lere kamulaştırma yetkisinin geri verilmesini istiyoruz. Ayrıca yine elektrik tarifeleri bakımından sanayicilerimizin üretim maliyetleri büyük ölçüde arttı. Bu konuda da bir düzenleme yapılması gerekiyor. Bölgemize Çevreyolu bağlantısı sağlanması adına gişelerin geri alınma çalışmaları sürüyor. Fakat sonrasındaki yolun da düzenlenmesi gerekiyor. Sayın bakanımızın bu konularla yakından ilgileneceği konusunda güvenimiz sonsuz” diye konuştu.

 

Kütükçü: Türkiye’nin üreten gücüyüz

OSBÜK Başkanı Memiş Kütükçü, kuruluşun 325 organize sanayi bölgesini temsil ettiğini belirterek, ekonominin ve üretimin güvenliğinin kalıcı istikrardan geçtiğini; OSBÜK'ün, 325 organize sanayi bölgesi, 52 bine yakın fabrikası, 1 milyon 750 bine dayanan istihdamıyla Türkiye'nin 'üreten gücü' olduğunu kaydetti.

Kütükçü, OSB'lerin önceliğinin her zaman üretim, istihdam ve ihracat olduğuna dikkat çekerek, Bakan Özlü'ye taleplerini de şöyle sundu:

"1 Nisan'da yürürlüğe girecek bu tebliğe göre, yıllık 50 milyon KWh'ın üzerinde elektrik tüketenler, yüksek tüketici grubunda yer alıyor. OSB'lerimiz de genellikle yüksek tüketici grubunda yer alacağından, bölge sanayicilerimiz elektrik enerjisi maliyetinde çok ciddi bir artış yaşayacak. Biz bu uygulamadan bir an önce vazgeçilmesini, elektrikte daha önce uygulanan ulusal tarife uygulamasına devam edilmesi talep ediyoruz. YEKDEM maliyetleri de sanayicinin taşıyamayacağı bir yük haline geldi. Artık YEKDEM'in tabana yayılmasını talep ediyoruz. Yine doğalgaz konusunda da ikili bir tarife söz konusu. Yıllık 300 bin metreküpün üzerinde tüketiciler, yüksek tüketici kategorisinde değerlendiriliyor. Biz hem elektrikte hem de doğalgazda bu ikili tarife uygulamasını doğru bulmuyoruz. Üretim Reform Paketi ile OSB'lerin üzerindeki TRT payı, Emlak Vergisi gibi 1 milyar liralık yükü kaldırdınız, OSB'lerimizin yatırım avantajlarını artırdınız. Ancak son zamanlarda enerjide artan maliyetler, OSB'lerimizin yatırım avantajlarını aşağıya çekmeye doğru hızla ilerliyor."

 

Sanayiye planlı altyapı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yerli otomobile talip olan İzmir’in yatırım için Aliağa OSB ile Şakran arasında bazalt taş ocaklarının bulunduğu bölgeyi önerdiklerini söyledi. Kocaoğlu, İnciraltı için öngördükleri sağlık kampüsü projesinin de bir sağlık üretim bölgesi olarak OSB'ye benzeyen bir statüde ele alınmasını istediklerini, bu şekilde yapılacak planlamanın İzmir'i yakın coğrafyaya şifa dağıtan bir sağlık üssü haline getireceğini dile getirdi.

İzmir Valisi Erol Ayyıldız ise, sanayi altyapısının planlı bir şekilde gelişimine yön vermek amacıyla organize sanayi bölgelerine önem verdiklerini belirterek, İzmir'in üçüncü sırada yer aldığını söyledi.

 

Özlü: İzmir, stratejik bir şehir

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, İzmir'i belli sektörlerle sınırlamanın haksızlık olacağını vurgularken; sanayi, ticaret, eğitim, sanat, enerji, sağlık, tarım, madencilik gibi birçok alanda geniş potansiyeli olan kentin bu yönlerinin fırsata dönüştürülmesi gerektiğini belirtti.

OSB yöneticileri, girişimciler ve iş adamlarının toplumsal misyona hizmet ettiklerini belirten Özlü, şunları söyledi:

"Vergi veriyorsunuz, risk alıyorsunuz, rekabet ediyorsunuz, istihdam ve katma değer oluşturuyorsunuz. Üretimin temeli olan insan kaynağının birinci basamağında yer alıyorsunuz. Dolayısıyla gözetilmesi gereken, çok değerli bir toplumsal misyonu yerine getiriyorsunuz. Türkiye'nin sanayileşmesi, kalkınması, büyümesi, her anlamda dünyanın en önde gelen ülkelerinden biri olması yolunda sizlerin katkılarına inanıyoruz, sizlere güveniyoruz. İzmir bizim için Türk ekonomisi ve sanayisi için son derece önemli, son derece stratejik bir şehirdir. Şehirlerin büyüklüğü, katma değerle, üretilen hizmetle ve ülke kalkınmasına sunduğu artılarla ölçülür. Memnuniyetle belirtmek isterim ki, İzmir büyüyen, gelişen, sanayileşen Türkiye'nin sembol şehirlerinden biri olmuştur. İzmir'in bu yönü hepimiz için, tüm Türkiye için bir gurur kaynağıdır. İzmir, sadece ülkemizin değil, dünyanın önde gelen 'marka kentlerinden' biri olmayı başarmıştır."

 

İzmir'i sınırlamak haksızlık olur

İzmir'i belli sektörlerle sınırlamanın haksızlık olacağını vurgulayan Özlü; sanayi, ticaret, eğitim, sanat, enerji, sağlık, tarım, madencilik gibi birçok alanda geniş potansiyeli olan kentin bu yönlerinin fırsata dönüştürülmesi gerektiğini belirtti. 2002 yılında, 2 bin 973 olan İzmir'in ihracatçı sayısının, bugün 5 bine yaklaştığına, kentte 13 OSB, 2 serbest bölge, 3 teknoloji geliştirme bölgesi ve ticaret limanı bulunduğuna dikkat çeken Özlü, İzmir'in, ülkedeki toplam sanayi üretiminin yüzde 10'unu karşıladığını anlattı.

Bakanlığın sicil verdiği 312 OSB'den, 49'unun Ege Bölgesi'nde yer aldığını kaydeden Özlü, "Ege Bölgesi'nde yer alan OSB'lerde, üretime geçen 3 bin 217 sanayi parselinde yaklaşık 210 bin kişi istihdam edilmekte. Tüm parsellerde üretime geçilmesiyle bu rakamın yaklaşık 300 bin kişiye ulaşacağı öngörülmekte. Bakanlığımızca bugüne kadar Ege Bölgesi'nde tamamlanarak, sanayicilerimizin hizmetine sunulan OSB projelerine, 2018 yılı fiyatları ile yaklaşık 580 milyon TL kredi desteği verilmiş. Bakanlığımız yatırım programında, Ege Bölgesi'nde devam eden 14 OSB projesi yer almakta. Bu projelere yönelik istikrarlı devlet desteğinin sağlanmasına devam edilecek" dedi.

 

İzmir'i teknoloji üssü yapacağız

Türkiye için cari açık, dış ticaret açığı gibi kavramların bir risk oluşturmadığını, en önemli sorunun teknoloji açığı olduğunu, bunu kapatarak takip edilen ülke olmak için çalıştıklarını aktaran Özlü, Türkiye'nin artık teknoloji transferi sürecini tamamladığını, ithal eden değil, üreten bir ülke olması gerektiğini dile getirdi.

Bakan Özlü, sözlerini şöyle sürdürdü:

"4'. Sanayi Devrimi, büyük önem arz ediyor. 1 yıldır büyük bir çalışma yürütüyoruz. 4. Sanayi Devrimi, Türkiye için tehdit değil fırsattır. Dünyadaki bu trendi, eğilimi fırsat olarak görüyoruz, bunu çok iyi değerlendireceğiz, öncü ülkelerden birisi olacağız, azimliyiz, kararlıyız. Çalışmanın ilk sonuçları bir taslak rapor olarak çıktı. 4. Sanayi Devrim'inin yol haritasını hazırlıyoruz, yakında bunu paylaşacağız. Bu yol haritasının en önemli kısmı eğitim. Teknik kolejlere büyük önem veriyoruz; üniversitelerin bilimsel kapasitelerini artırmasına, bilgi üretmesine, bunun teknolojiye dönüşmesi ve sanayiciye girdi olmasına önem veriyoruz. İzmir'i inşallah bir teknoloji üssü yapacağız. Önemli projelerimizden biri de Teknoloji Üssü İzmir projesidir."

 

Eski alışkanlıklarla bir yere varamayız

'Bilgi yoğun, teknoloji yoğun üretim çağı'nda olunduğunu vurgulayan Bakan Özlü; eski alışkanlıklarla bir yere varılamayacağını, yoğun rekabet ortamında yüksek teknolojinin kullanıldığı yatırımlara ağırlık veren, sosyal ve kurumsal iş birliğini tesis eden girişimlerin öne çıktığını belirterek, şöyle devam etti: "Bizim bütün gayretimiz, bilim ve teknoloji odaklı bir sanayi anlayışıyla ilerlemek, mesafe almaktır. Bilim, teknoloji ve sanayide, bir sıçrama yaparak, büyük ve güçlü Türkiye hedefine doğru ilerlemeye devam edeceğiz. Bu ilerlemede en büyük dayanak noktamız ise, akıl ve bilim olacaktır. Bölgesel bir güç ve küresel bir oyuncu olma iddiasındayız. Bu iddiamızı, bilim ve teknolojiyle destekleyeceğiz. 16 yılda bilim ve teknoloji alanında, çok önemli bir yol kat ettik. 1962 - 2002 yılları arasında yıllık ortalama 2 OSB projesi biterken, 2003 - 2017 arasında yıllık ortalama 8 adet OSB projesi bitirilmiştir. Ar-Ge merkezi sayısını 16'dan 800'e çıkardık. Tasarım merkezi sayısını 7'den 157'ye yükselttik. 2010 yılında Ar-Ge ve tasarım merkezlerinde 10 bin kişi çalışırken, bugün bu merkezlerde 45 bin kişi istihdam ediliyor. Yine Ar-Ge ve tasarım merkezlerinde, 27 bine yakın tamamlanan veya devam eden proje bulunuyor. 2002 yılında, sadece 5 teknoloji geliştirme bölgesi var iken bugün 56'sı faal, 15'i yapım aşamasında toplam 71 bölgeye ulaşmış bulunuyoruz. Tekno-kentlerimizde 5 bine yakın firma faaliyet göstermekte ve Türkiye için teknoloji üretmekte."

 

Türkiye, artık yerli ve milli üretime hazır

Türkiye'nin marka başvurularında Avrupa şampiyonu olduğunu dile getiren Bakan Özlü, 2017 yılında 106 bini yerli, 15 bini yabancı olmak üzere toplam 121 bin marka başvurusu yapıldığını, tasarım başvurusu sayısının 47 bine ulaştığını, burada ülkenin durumunun Avrupa'da 3'üncü, dünyada 5'inci sırada olduğunu anlattı. Özlü, Türk sanayisinin dinamosunun bilim ve teknoloji olduğuna dikkat çekerek, şöyle konuştu:

"Türk sanayisi artık Ar-Ge'den, inovasyondan ve tasarımdan beslenmektedir. 2016 yılındaki yavaşlamanın ardından, 2017 yılında hızlı bir toparlanmayı ve büyümeyi gerçekleştirdik. 2017 yılındaki bu hızlı toparlanma ve büyüme, Türk ekonomisinin dayanıklılığını ve esnekliğini göstermiştir. 2018 yılında, küresel katma değerden aldığımız payı artıracağız. Tek haneli enflasyon, tek haneli işsizlik, çift haneli büyüme hedefine mutlaka ulaşacağız. Bizi bu hedeflere ulaştıracak ve büyümenin kapılarını açacak anahtar üretimdir. Ülkemizin reform ajandasının ve 2023 hedeflerimizin baş aktörü yine sanayi olacaktır. 2018 yılında, reform ajandamıza yeni bir vizyon daha ekliyoruz. Bu vizyon, yerli ve milli üretimdir. Geçmiş yıllarda gücümüzü toparladık, yatırımlarımızı yaptık, dünyayı analiz ettik ve geleceğe hazırlandık. Türkiye artık, geleceği kucaklamaya hazır bir ülkedir. Türkiye artık, yerli ve milli üretime hazır bir ülkedir."

Birinci sınıf tarım arazilerine OSB yapılmasına karşı olduklarını, buna müsaade etmeyeceklerini aktaran Bakan Özlü, çevre ve tarımı teknolojiyle koruyacaklarını, bu konuda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile ortak bir proje yürüteceklerini sözlerine ekledi.

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.