YORGANCILAR’DAN GIDA GÜVENLİĞİ VE TARIMSAL PLANLAMA UYARISI


23.04.2020, Perşembe

İlgili Görseller

Yorgancılar’dan gıda güvenliği tarımsal planlama uyarısı

“Yaşananlar, tarımsal üretimde istikrarın önemini gösterdi”

 

Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Ticaret Odası ve İzmir Ticaret Borsası tarafından 540 sektör temsilcisinin yer aldığı telekonfrensta, EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ile toplantıyı ortaklaşa düzenleyen İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener ve İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli ile birlikte Önceki Dönem TBMM Başkan ve Başbakan Binali Yıldırım, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, Geçmiş Dönem Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, İzmir Valisi Erol Ayyıldız ve İzmir Ziraat Odası Başkanı İbrahim Erdallı birer konuşma yaptı. Toplantıya, dijital platform üzerinden İl ve İlçe Oda ve Borsa Başkanları ile üyeleri, Kooperatif Başkanları ve üreticiler de katıldı.

Üç buçuk saat süren sektör buluşmasında tarımsal, bitkisel, hayvansal üretim, gıda arz güvenliği ve tedariki konusundaki sorun ve çözüm önerileri ele alındı. Bakan Pakdemirli tarafından açıklanan küresel pandemi ve Ramazan Bayramı öncesi tarım alanında alınan tedbirler, sektör temsilcileri tarafından olumlu karşılandı.

Hazine arazileri tarımsal üretime tahsis edilecek

Tüm dünyayı etkileyen COVID-19 salgını nedeniyle tarım, gıda ve hayvancılık sektörünün karşı karşıya kaldığı sorunları, çözüm önerilerini ve önümüzdeki süreçte yapılacakları anlatan Bakan Pakdemirli “COVID-19 pandemi süreci bittiğinde, muhakkak ki süreci iyi yönetenler, aklını, zekasını, sermayesini, toprağını iyi kullananlar, üretmekten korkmayanlar başarılı olacaklardır. Şu an itibariyle gıda tedarikimiz yeterli düzeydedir. Tahıl stoklarımız da şu an için iyi seviyededir. Hazineye ait tarıma elverişli atıl arazileri çiftçilerimize bedelsiz olarak tahsis ederek üretime kazandıracağız. Bu dönemde çiftçilikle ilgilenen, şehirden kırsala yerleşmek isteyen bir kesim var. Onlara da bir fırsat olsun diye bu projeyi başlattık. Hazine arazileriyle ilgili başvuruları, il ve ilçe tarım müdürlüklerimiz aracılığıyla alacağız. Başvurularda gençler, kadınlar ve arazinin bulunduğu köylerde yaşayanlar ile arazisi küçük olanlara pozitif ayrımcılık tanıyacağız” dedi.

“Deliler gibi üretmemiz lazım”

Önceki Dönem TBMM Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım ise konuşmasında, “Türkiye’nin mukayeseli üstünlük olarak en fazla katma değer üreteceği alanlardan biri gıda sektörüdür, tarımdır, hayvancılık sektörüdür. Türkiye, bu süreci iyi okuyacak ve bu süreçten güçlenerek çıkacaktır. Ülkemizin potansiyeli ve insanımızın kabiliyeti bunu yapabilecek güçtedir. Tabiri caizse her alanda deliler gibi üretmemiz lazım. Dünyada pandemi dolayısıyla her şey çöktü. Üretim, hizmet sektörü çöktü, ticaret çöktü. Bu süreç elbette geçecek. Her kriz içinde fırsatlarını da beraberinde taşır. Dolayısıyla, STK’ların, küçük esnafın, sanayicinin, tarım çalışanlarının ve girişimcilerinin bu sürenin bitmesini beklemeden 2020 için hasar tespitini yaparak, 2020 ve 2021 yıllarına yönelik önerilerini mutlaka ortaya koymaları gerekiyor” diye konuştu.

İzmir’e tarım serbest bölgesi

Geçmiş Dönem Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise yaptığı konuşmasında İzmir’de Tarım Serbest Bölgesi kurulması önerileri olduğunu hatırlatarak şunları söyledi: “Coğrafi alandaki avantajını kendi ürün zenginliğiyle dünyadaki ürünleri de bir araya getirerek işleme, yani bütün ürünlerin birleştiği, bunların ambalajlama ve paketleme ile teknoloji kullanarak tüm dünyaya pazarlandığı Gıda Projeleri Şehri İzmir’de, bir Gıda ve Tarım Serbest Bölgesi kurulması önerimiz var. Proje bazlı teşvik edilen bir havza alanı oluşturulmasını düşünüyoruz. İzmir’i tarım ve gıda ile ilgili bilim merkezi haline dönüştürebiliriz” dedi.

Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, pandemi salgınının ardından dünyanın farklı bir noktaya gideceğini, tarım, gıda ve hayvancılığın stratejik sektör haline geldiğini belirtirken İzmir Valisi Erol Ayyıldız da pandemi dolayısıyla yaşanan olağanüstü süreçte, tarım işçilerinin dinamiğinin uygun şekilde düzenlenmesinin önem taşıdığına dikkat çekti. Tarım işçilerinin tarlalara gitmek durumunda olduğunu, ancak bu hareketliliğin uygun koşullarda oluşması gerektiğini vurgulayan Ayyıldız “Tarımda yeterince kullanılmayan hazine arazilerinin, aile işletmeleri ve mülk sahiplerinin kullanılmayan arazilerinin, bir hayli gelir getirebileceği, bu alanların devletimizce yeterli tedbirler alınarak tarımsal kullanıma açılıyor olması üzerinde durulması gereken bir diğer önemli husus. Sayın Bakanımız ve başkanlarımıza teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Yorgancılar: “Sağlıklı ürün yetiştirme desteği”

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar da, telekonferansta yaptığı konuşmada çiftçilere sağlıklı ürün yetiştirme konusunda destek verilmesinin önemine değindi. Yorgancılar “Tarımdan geçinen çiftçiler Türkiye ortalamasının üzerinde yaşa sahiptir. Dolayısıyla çiftçiler virüsün etkileyebileceği kesimlerin başında gelmektedir. Çiftçilerin eğitim düzeyi ülke ortalamasının altındadır. Bu nedenle doğru girdi kullanımı ve sağlıklı ürün yetiştirme konusunda yönlendirme ve desteğe ihtiyaçları vardır. Türkiye tarımında hala küçük işletmelerin yoğunlukta olması, işler iyi gitmediğinde üretimden vazgeçmeleri anlamına gelmektedir ki, çok risklidir. Ekim/dikim, yetiştirme ve hasat dönemlerinde geçici işçilerin kullanılıyor olması ve bu sene yaşanacak sorunlardan dolayı, daha az işçi kullanımına ihtiyaç duyulan farklı ürün üretimine geçme tercihini çiftçiler kullanabilir. Yaşanan gelişmeler; kendine yeterlilik, gıda güvenliği, tarımsal üretimde istikrar ve üretim planlaması, tarımsal destekler, üretim-tüketim zincirinin korunması ve denetlenmesi, yoksul ve işsiz kalmış ailelerin temel gıda ihtiyaçlarının karşılanmasına destek sağlanması konularında ihtiyaçları ve farkındalığı artırmıştır” diye konuştu.

Birlik ve beraberlik

İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener ise virüs salgınının tüm dünya ekonomilerini etkilediğini ve yeni bir dünya düzeninin artık bizi beklediğini söyledi. Özgener, “Devletimizin, iş dünyasının ve çalışanlarımızın kenetlenmesi bu dönemi en az hasarla atlatmamızı sağlayacak. İzmirliler olarak çok şanslıyız. Yaşadığımız bu salgın, üç şeyin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlattı; birincisi sağlık, ikincisi tarım ve üçüncüsü de özgürlüğümüz. Ne üretiyorsak üretelim artık daha verimli ve çevreye daha duyarlı bir üretim modeli arayışında olmalıyız” dedi. İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli de COVID-19 mücadelesinde bir eylem planının gerekliliğine değinerek “Kısa vadeli sorunları bir an önce çözerek uzun vadeli konuları düşünmeye başlamamız gereken bir dönemdeyiz. Bu kriz bize; üretimin gücünün, kendi kendine yetmenin, güçlü tedarik zincirinin, dayanışmanın, hızlı ve esnek olmanın, yaşamsal gerekliliğini bir kez daha gösterdi. Bugün alınacak ek önlemlerle ülkeyi dengede tutmak ve eş zamanlı olarak da gelecek stratejilerini planlamak zorundayız” diye konuştu. İzmir Ziraat Odası Başkanı İbrahim Erdallı ise tarım işçilerinin moralinin yüksek olduğunu, ancak ürettikleri ürünü önümüzdeki süreçte nasıl satacaklarına dair endişeleri bulunduğunu dile getirdi.

 

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.