VAKIFBANK’TAN İZMİR EKONOMİSİNE CAN SUYU


28.02.2019, Perşembe

İlgili Görseller

VakıfBank’tan İzmir ekonomisine can suyu

 

EBSO, İZTO, İTB ve EİB’in VakıfBank ile imzaladığı protokolle, sanayiciler, işadamları, tüccar ve ihracatçılar aylık yüzde 1.45 faiz oranında, 6 ayı ödemesiz olmak üzere azami 60 ay vadeli kredi imkanından faydalanabilecek.

 

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, reel sektör ve finans sektörünün birlikteliğinin önemine vurgu yaparken, piyasaların canlanması için bankacılık sisteminin tam anlamıyla piyasanın içine girmesi, finansal destekler konusunda özel bankaların da kamu bankaları gibi aktif rol alması gerektiğini söyledi.

 

 

 

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), İzmir Ticaret Odası (İZTO), İzmir Ticaret Borsası (İTB) ve Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) üyelerine düşük faizli uzun vadeli kredi olanakları sağlamak amacıyla Vakıfbank ile protokol imzaladı. İmza törenine; EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi ile VakıfBank Ege 1. Bölge Müdürü Tuna Turgut ve Ege 2. Bölge Müdürü Hayati Yaman katıldı.

KOBİ Dost Kredi, Katma Değer Üreten İmalatçı-İhracatçı Kredisi ve Makine Alım Kredi kampanyalarını içeren protokol gereği, İzmir’deki 4 Oda ve birliğin üyeleri, VakıfBank’ın sağladığı aylık yüzde 1.45 faiz oranında azami 60 ay vadeli kredi imkanından faydalanabilecek. İmalatçı KOBİ’lere makine alımlarına yönelik azami 60 ay vadeli ve aylık 1.59 faiz oranıyla kredi sunulacak. Kredi kullanımında ekstra masraf alınmayacak. İş dünyası için büyük bir külfet olan teminat mektubu komisyon oranları da yüzde 1.25 ile yüzde 1.75 aralığında olacak.

 

Yorgancılar: Hassasiyet bekliyoruz

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Türkiye’nin bugün 2008 yılındaki krizden farklı olarak özel sektörün borcunun yüksekliğine dikkat çekti. Reel sektör ve finans sektörünün birlikteliğinin önemine vurgu yapan Yorgancılar, “Özel sektörün borcunun ortadan kalkabilmesi için bankacılık sisteminin tam manasıyla piyasanın içine girmesi lazım. Bankacılık sistemi çalışmadan piyasanın açılması söz konusu olamaz. Bunu da sadece VakıfBank, Halk Bankası veya T.C. Ziraat Bankası gibi kamu bankalarından beklemek yanlış. Türkiye’deki bütün bankaların bu sistemin içinde yer alması, taşın altına herkesin elini koyması gerekir. Ayrıca banka müdürlerimizin sahaya inip, firmaları yerinde ziyaret etmelerini önemsiyoruz. Sektöründe zor duruma düşmüş bir firma baz alınarak, genele olumsuz bakılmamalı. Bu konuların yeniden değerlendirilmesini bankalarımızdan rica ediyoruz. Çünkü, bu ülke hepimizin. Kriz sadece firma sahibini etkilemiyor. Çalışanımızı, ailesini de olumsuz etkiliyor” dedi.

Ticari kredilerde yüzde 30-35 arasında değişen oranların düşüş trendine girmesinden memnunluk duyduklarını belirten Yorgancılar, piyasadaki hareketlenmeyi Merkez Bankası verilerinden de takip edebildiklerini, özel kesimin kullandığı kredinin Ocak ayında 6.3 milyar lira iken Şubat ayında 23 milyar lira civarına çıktığını söyledi.

Ender Yorgancılar, şirketlere de bilançolarını doğru okumalarını önerirken, “Maalesef ciroyu kar zanneden bir anlayışın içindeyiz. Halbuki finansal verileri doğru şekilde analiz ederek borçların yapılandırılması gelecek açısından çok önemli” uyarılarında bulundu.

 

6 ay ödemesiz, 60 ay vade

İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, üyelerin en önemli sorunu olan ucuz finansmana erişim konusunda kolaylık sağlamak üzere bir protokol anlaşmasının hayata geçirildiğini belirterek, VakıfBank'ın özel ve çok çeşitli alternatifler içeren bir protokol sunduğunu kaydetti. VakıfBank ile imzaladıkları protokolün tüm üyelere, uygun faiz oranlı, uzun vadeli destek kredisi kullanım imkanı sunacağını anlatan Özgener, ekstra masraf da alınmayacağını bildirdi.

İşyeri edindirme kredisinde 84 aya kadar, araç kredilerinde ise 60 aya kadar vade imkanı bulunduğunu dile getiren Özgener, “Çek karnesi bedeli ve istihbarat masrafından kredi kullanan üyelerimiz bir defaya mahsus muaf tutulacak. Odamız üyelerine e-fatura ve e-defter hizmetleri Banka cari fiyatları üzerinden yüzde 25 indirimle uygulanacak. 60 ay vadeli ve ekstra masraf olmadan Dünya Bankası KOBİ Enerji Verimliliği Kredisi kullandırılacak” diye konuştu.

 

Krediler misliyle dönecek

İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli de, VakıfBank’ın sadece yaşanılan bu sıkıntılı dönemde değil, geçmişte de piyasa dostu bir politika izlemeyi prensip edinmiş bankalardan biri olduğunu belirterek, “Vakıflar Bankası’na, bu yaklaşımı için teşekkür ediyorum. Bankalarımız bilmelidirler ki; İzmir Türkiye’nin yükselen yıldızıdır ve sanayicisinden tüccarına, çiftçisinden ihracatçısına kadar bu kente verilen her kuruş kredi, ülke için fayda olarak misliyle dönecektir” ifadelerini kullandı.

 

İflasın önüne geçecek

EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi ise, 2018 yılı Ağustos ayı sonrasında faizlerde yaşanan yükselme sonrasında Türk ihracatçılarının bankalardan kredi kullanamaz pozisyona düştüğünü, bu durumun ihracat rakamlarında kendini hissettirdiğini söyledi.  Türk ihracatçısının 2018 yılının ikinci yarısında finansmana ihtiyaç duyduğunda Türk Eximbank dışında yanında ne kamu, ne de özel sektör bankalarını göremediğini anlatan Eskinazi, “Vakıfbank ile yapacağımız bu anlaşma Ege İhracatçı Birlikleri'ne üye 8 bin faal ihracatçı firmamız açısından çarkların tekrar daha hızlı dönmesini, ihracatçılarımızın rekabetçiliğini güçlendirerek ihracatını arttırmasını sağlayacak. Konkordato sürecine girmiş firmaların iflasa sürüklenmesini önleyecek. 2018 Ağustos'undan sonraki süreci son derece kötü yöneten özel sektör bankalarının da pozisyonlarını değiştirmesine ve günah çıkarmalarına imkan verecek” dedi.

VakıfBank olarak ülkenin üreten, istihdam sağlayan, ihracat yapan, ekonomiye değer katan tüm aktörlerin yanında olmayı amaçladıklarını belirten VakıfBank Ege 1. Bölge Müdürü Tuna Turgut, piyasa koşullarına göre çok uygun, düşük faizli krediler kullandırdıklarını dile getirdi.

 

Düşük faiz, uzun vade, minimum masraf

VakıfBank’ın İzmir iş dünyası temsilcileriyle imzaladığı uygun faizli kredi imkanı ve birçok bankacılık hizmetinde masraf muafiyeti sunan protokol kapsamında, işletme kredileri, imalatçı/ihracatçı destek kredileri, makine alım kredileri, yatırım kredileri, çevre bankacılığı enerji kredileri ile gayri nakdi krediler uygun maliyetlerle sunulacak. 

İşletme Kredileri kapsamında Oda ve Birlik üyeleri, işletme faaliyetleri ihtiyaçlarının çözümü için oluşturulan KOBİ Dost Kredi, Katma Değer Üreten İmalatçı-İhracatçı Kredisi ve Makine Alım Kredi kampanyalarından faydalanabilecek. Aynı zamanda işletme faaliyetlerini sürdürecekleri, mesleklerini icra edecekleri, firma faaliyetlerinde veya yatırım amacıyla ticari işletmeleri adına gayrimenkul alımlarının finansmanı için İşyeri Edindirme Kredisi,  0 km ve ikinci el araç alımları ile araç filosu kurmak için kullanabilecekleri Araç ve Filo Kredilerini uygun maliyetlerle temin edebilecekler.

VakıfBank’ın Katma Değer Üreten İmalatçı- İhracatçı Kredisi, kapsamında özel destek verilirken; KOBİ Dost Kredisi Kampanyası ile de 6 ay ödemesiz dönemli toplam 60 aya varan vadelerde kredi imkanı sunuluyor. 

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.