SANAYİCİNİN GÜNDEMİ İSTİHDAM


19.03.2019, Salı

İlgili Görseller

Sanayicinin gündemi istihdam

 

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Türkiye’nin ancak üretimle büyüyüp kalkınabileceğini belirtirken, bunun reel sektörün üretim çabalarını devletin de destekleyerek hep birlikte başarılabileceğini söyledi. Yeni istihdam seferberliği kapsamında açıklanan desteklere dikkat çeken Yorgancılar, sanayicilerin bunlardan mutlaka yararlanıp üretimlerini güçlendirmeleri çağrısını tekrarladı.

Ege Bölgesi Sanayi Odası Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı, ekonomide yeni atılımları pekiştirecek çalışmaların ve Türkiye’nin en önemli sorunu işsizliğe karşı yeni istihdam desteklerinin konuşulduğu platform oldu. Toplantıya Sosyal Güvenlik Kurumu İzmir İl Müdürü Ekrem Gülcemal ile Türkiye Çalışma ve İş Kurumu İzmir İl Müdürü Kadri Kabak da katıldı.

 

Dünyayı iyi analiz edelim

Küresel ekonominin görünümüne ilişkin verileri paylaşarak Türkiye ekonomisinin içinde bulunduğu duruma dikkat çeken EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar, “Sanayinin gücünü ve gidişini ortaya koyan öncü göstergelerden İmalat Sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) 2017 yılında küresel ekonomide 53.1, Euro Bölgesi’nde 57.4, gelişmekte olan piyasalarda 51.7 iken Türkiye’de 52.8 değerindeydi. 2019 yılına geldiğimizde Şubat ayında bu değer küresel ekonomide 50.6, Euro Bölgesi’nde 49.3, gelişmekte olan piyasalarda 51.4, Türkiye’de ise 46.4 düzeyinde gerçekleşti. Türkiye 2017 yılında yüzde 7.4 büyürken geçen yılki büyüme yüzde 2.6 oldu. İşsizlik oranı yüzde 13.5. Dünyadan bağımsız davranamayız, ancak üretmediğimiz için büyüyemedik. Bu nedenle bizler sanayiciler olarak, iş dünyası olarak üretmeye devam etmeliyiz, devletimiz de destek olacak. Bunu hep beraber başaracağız. Üretim yoksa kalkınmak hayaldir” dedi.

Dünya ihracatından Türkiye’nin aldığı payın yüzde 1.2 olduğunu, kilogram başına ihracat değerinin 1.28 dolar civarında bulunduğunu hatırlatan Yorgancılar, hem bu payın artırılması hem de katma değeri yüksek ürünler üretilip ihraç edilmesi gereğine işaret etti. Ender Yorgancılar, “Bundan 30 yıl önce Türkiye toplam 20 milyar dolarlık ihracat yaparken bunun yüzde 80’i tarım ürünlerinden oluşuyordu. Bugün 170 milyar dolar civarındaki ihracatın yüzde 95’i sanayi ürünü. Geçen yıl 40 milyon turist ağırladık, 30 milyar dolar kazandık” diye konuştu.

 

Desteklerden yararlanın

Yatırım, üretim, ihracat ve istihdamın artırılması amacıyla KOSGEB ve SGK’dan Türk Eximbank’a kadar çeşitli kurumların verdiği desteklere dikkat çeken Yorgancılar, şu önerilerde bulundu:

“Firmalarınızda hükümetin verdiği destekleri takip edecek birim oluşturun, takip edip yararlanın. Zorunlu maliyet tasarrufunu her organizasyonda yapın. Sipariş geldikçe tedarik ve üretime odaklanın. Tedarikçi ve müşterilerin mali yapılarını iyi analiz edin. Dönemsel bütçeler ve alternatif risk planları hazırlayın. Yabancı ortaklık girişimlerinde yeniden yapılanmayı değerlendirin. Alternatif pazarlarda katma değerli ürünlerle, e-ticaret ve devlet teşviğiyle ihracata yoğunlaşın.”

 

2019 yılı destekleri

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar, 2019 yılı başından itibaren elektrik fiyatlarında, konutlarda ve küçük-orta ölçekli işletmeler ile ticarethanelerde kullanılan doğalgazın fiyatında yüzde 10’luk bir indirim yapıldığını hatırlatırken, şu bilgileri verdi:

“2019 ve 2020 yıllarında ilk defa işe alınacak her işçinin, asgari ücret üzerinden tüm sigorta ve vergi giderlerini devlet üstleniyor. Kadın, genç ve engelli istihdamındaki teşvik süresi 12 aydan 18 aya çıkarıldı. İmalat sanayiinde 2019 yılı boyunca Ar-Ge faaliyetlerinde süre sınırı olmaksızın yeni makine ve teçhizat alımlarında KDV alınmıyor. Bölgesel istihdam teşviği 1 yıl daha uzatıldı. 1 Ocak itibari ile Çok tehlikeli sınıfta yer alan, 10’dan fazla çalışanı bulunan ve son 3 yıl içerisinde ölümlü ve sürekli iş görmezlikle sonuçlanan iş kazası bulunmayan işyerlerinde, çalışanların işsizlik sigortası işveren payı, 3 yıl süreyle yüzde 1 olarak alınmaya başlandı. Sigorta prim teşviki uygulaması kapsamında 500 ve üzeri sigortalı çalıştıran işyerleri için 3 puan desteği, 5 puana çıkartıldı. 500'ün altında sigortalı çalıştıran yerler için ise 5 puan uygulaması devam edecek.”

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 20 milyar liralık kefalet desteğiyle KOBİ Değer Kredisi’nin ikincisinde 25 milyar liralık kredi hacmi oluşturulduğunu da belirten Yorgancılar, 6 ayı ödemesiz 36 ay vadeli kredinin aylık yüzde 1.54, yıllık 18.48 faiz oranıyla kullandırıldığını söyledi.

Ender Yorgancılar, KOBİ’lerin üretim süreçlerinde dijital teknolojilerden yararlanmaları amacıyla büyük verinin analitik yöntemlerle işlenmesi ve imalat sanayinde kullanımından, nesnelerin internetine hatta yapay zekaya dayalı siber fiziksel akıllı fabrika sistem ve bileşenlerine kadar çeşitlenen 6 dijital teknolojiden birini veya birkaçını kapsayan proje sunabileceğini de bildirirken, firma başına 300 bin lirası geri ödemesiz olmak üzere toplam 1 milyon liralık destek sağlandığını da bildirdi.

Türk Eximbank’ın Girişimci Kadınlar İhracat Desteği, İşletme Sermayesi Garanti Programı, Leasing Şirketleri Kredi Programı ve Teminat Mektubu Programı’nı da gündeme taşıyan Yorgancılar, ihracatın ve ihracata yönelik yatırımların orta ve uzun vadede finansmanının hedeflendiğini ifade etti.

 

İstihdam seferberliğine özel önem

EBSO Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı’nda gündemin ağırlıklı konularından birini de yeni istihdam seferberliği destekleri oluşturdu. TOBB Genel Sekreter Yardımcısı Cengiz Delibaş, Türkiye’yi krizden iş dünyasının çıkardığını belirtirken, “Büyümede yüzde 1 artış, 200 bin istihdam artışı oluşturdu” diye konuştu.

Türkiye İş Kurumu Aktif İş Gücü Daire Başkan Vekili Volkan Öz, SGK Sigorta Primleri Genel Müdürü Savaş Alıc ve İş Teftiş Kurulu İzmir Grup Başkanı Arif Sami Yılmaz işletmelere sağlanan istihdam desteği, kısa çalışma ödeneği ve iş başı eğitim programları hakkında ayrıntılı bilgiler verdi. Destek dönemi içinde işçi başına sağlanan ve 13 bin 356 liradan başlayan desteklerin toplamda önemli bir imkan yarattığına işaret edildi.

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.