MESLEĞİNİ BELGELENDİR, İŞİNDE HAKKINI KORU


12.06.2019, Çarşamba

İlgili Görseller

Mesleğini belgelendir

işinde hakkını koru

 

 

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş. (MEYBEM) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, 2015 yılında kurulan merkezin kısa sürede mesleki yeterlilik ve belgelendirme alanında söz sahibi olduğunu, gelinen noktada 41 farklı sektörde sınav ve belgelendirme hizmeti sunduklarını bildirdi.

İzmir'de ikinci el motorlu kara taşıtları ticareti yapmaya hak kazananlar için, MEYBEM ile İZTO Eğitim ve Sağlık Vakfı işbirliğiyle düzenlenen mesleki yeterlilik belgesi sınavlarını başarıyla tamamlayan katılımcılara belgeleri törenle takdim edildi.

İzmir Ticaret Odası’nda düzenlenen törende konuşan EBSO Yönetim Kurulu Başkanı ve MEYBEM Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar, iş dünyası olarak Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yürütülen ve koordine edilen mesleki yeterlilik sisteminin tam merkezinde yer alarak, ulusal meslek standartlarının belirlenmesi ve belgelendirme hizmetinin yüksek standartlarda verilmesine kadar birçok aşamada katkı sağladıklarını söyledi.

Mesleki yeterlilik sisteminin meyvesi olan ve belgelendirme hizmeti sonucu almaya hak kazanılan MYK Belgesinin toplam 117 tehlikeli ve çok tehlikeli meslekte zorunlu tutulduğuna dikkat çeken Yorgancılar, bu belgeyi almayan kişileri çalıştıran işletmelere de aylık kişi başı 775 liralık idari para cezası uygulandığını hatırlattı.

 

İkinci el araç için birinci sınıf belge

Ender Yorgancılar, 2018 yılına kadar sadece tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde zorunlu tutulan Mesleki Yeterlilik Belgesi’nin diğer Bakanlıklar tarafından da kabul görerek kapsamının genişletildiğini belirtirken, geçtiğimiz yıl Ticaret Bakanlığı’nın yaptığı mevzuat değişiklikleri ile ikinci el araç alım satımı ve emlak sektörlerinde de hem firma sahipleri hem de çalışanlar için zorunlu hale getirildiğini söyledi. Yorgancılar, “Dolayısıyla bugün bir araç kullanmak için nasıl ehliyet gerekiyorsa ikinci el araç alım satımı yapmak için de Mesleki Yeterlilik Belgesi’ni almak gerekiyor. İkinci el araç alım satımına standart getiren ve sektörde faaliyet gösterenlerin hak ve hukukunu koruyan düzenlemeyi Türk iş dünyası olarak destekliyor, mevzuat değişikliği için Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan’a teşekkür ediyoruz” dedi.

 

Kısa zamanda büyük aşama

Ender Yorgancılar, Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüttüğü MEYBEM’in 2015 yılında kurulmasına rağmen kısa zamanda mesleki yeterlilik ve belgelendirme alanında söz sahibi olduğunu vurgularken, şöyle konuştu:

“Türkiye’nin 81 ili ve 160 ilçesinde TOBB’a bağlı Oda ve Borsalarımız aracılığıyla mesleki yeterlilik ve belgelendirme hizmetini tabana yayarak sınavlar sonucunda başarılı olanlara Mesleki Yeterlilik Belgesi veriyoruz. Gelinen noktada sadece 3.5 yılda 41 farklı sektörde hizmet vererek 78 ilde 46 binden fazla adaya sınav ve belgelendirme hizmeti sunduk. Bu adayların 36 bini başarılı olarak belge almaya hak kazandı. İkinci el araç alım satımı konusunda da geri kalan 9 aylık süreçte 14 binden fazla adaya hizmet verdik, 8 binden fazla adayın da Mesleki Yeterlilik Belgesi almasını sağladık. Mesleki Yeterlilik Belgesi almayanların mağduriyet yaşamamaları adına Odalarımıza müracaat ederek bir an önce belgelerini tamamlamaları faydalı olacaktır.”

 

Elimizi taşın altına koyduk

13 Şubat 2018 tarihli 30331 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik çerçevesinde mesleki yeterlilik belgesi zorunlu hale geldiğini ifade eden İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, belge almaya hak kazanan tüm galeri sahipleri ve çalışanlarının mesleklerindeki bilgi ve deneyimlerini, uluslararası standartlara göre belgelediğini söyleyerek kanuni yükümlülüklerini yerine getirdiğini dile getirdi.

Mesleki yeterlilik belgelerinin, sektörlerde hizmet kalitesinin artması ve nitelikli iş gücünün geliştirilmesi için büyük önem taşıdığına dikkat çeken Özgener, "Üyelerimizin ve sektörlerin nitelikli iş gücü ihtiyacına çözüm olmak için İzmir Ticaret Odası olarak biz de taşın altına elimizi koyduk ve vakfımız iktisadi işletmesini inşaat alanında 9 meslekte yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşu yaptık. Bununla birlikte meslek komitelerimizden gelen talepler doğrultusunda inşaat sektörü dışındaki mesleklerde de TOBB MEYBEM işbirliğinde sınav ve belgelendirme hizmetini tüm üyelerimize ve üye olmayan firmalara sunmaya başladık" dedi.

Mahmut Özgener, mesleklerin sertifikalandırılmasının ve eğitimlerle insanlara standart kazandırarak mesleği benimsemelerinin sağlanmasının önemini vurgularken, “Sektörlerin gelişimi için büyük önem arz eden bu belgelerin beraberinde getirdiği teşvikler var. Nitelikli elemanların istihdam edilmesini desteklemek üzere devletimiz çeşitli istihdam teşvikleri geliştirdi. İş yeri sahiplerinin söz konusu teşviklerden yararlanması için SGK ve İŞKUR ile iletişime geçmesini önemle tavsiye ediyorum. İşinizi daha da geliştirmek için devletin sağladığı imkanlardan faydalanın” diye konuştu.

 

Amacına ulaştı

MYK Sınav ve Belgelendirme Daire Başkanı Mehmet Ordukaya da, rekabet edilebilirliğin artırılması noktasında çalışma hayatına etkin politikalar ürettiklerini ifade etti. Bu kapsamda 829 meslek standardı belirlediklerini kaydeden Ordukaya, "Özellikle nitelikli ve belgeli iş gücüne giden yolda meslek standartları ilk adımdır. Meslek standardının belirlenmesinin ardından sınav ve belgelendirme faaliyetleri yürütülüyor. Bu işin temelinde uluslararası akreditasyon ilkeleri ön plana çıkıyor. 12 yılda 200 kuruluşu sınav ve belgelendirme yapmak için yetkilendirdik. Bir kurumun yetki alması yaklaşık 12 ay sürüyor. Yetkilendirdiğimiz 200 kuruluşla birlikte yıllık 3 milyon kişiye ulaştık. Yaklaşık 643 bin kişinin mesleki yeterlilik belgesi aldığını görüyoruz. İzmir'de bugüne kadar 8 binden fazla sınavda 41 bin vatandaş mesleki yeterlilik belgesi almış. Ülkemizdeki genel dağılıma bakıldığında İzmir öncü illerden biri olmuş. Kendi ekonomisi göz önünde bulundurulduğunda bu sayının artacağına inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.