EBSO ÇEVRE ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU


14.01.2020, Salı

İlgili Görseller

                                                                                                                                

EBSO Çevre Ödülleri sahiplerini buldu

2001’den beri verilen EBSO Çevre Ödülleri Töreni’nde konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, kalkınmanın temelinde sürdürülebilir ekonominin yattığını belirterek “Bu nedenle çevresel değerleri her zaman en üst seviyede tutuyoruz” dedi.

Ege Bölgesi Sanayi Odası tarafından 2001 yılından bu yana farkındalık oluşturmak ve çevreye duyarlı davranan ve gerçekleştirdikleri projelerle örnek teşkil eden sanayi kuruluşlarını ödüllendirmek amacıyla verilen EBSO Çevre Ödülleri sahiplerini buldu. Törende konuşan EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, sürdürülebilir ekonominin kalkınmanın temellerinden biri olduğunu belirterek “Ege Bölgesi Sanayi Odası, bu farkındalıkla bir yandan sanayinin gelişimini hedeflerken, bir yandan da çevresel değerleri en üst seviyede tutmaktadır” dedi. EBSO Çevre Ödülleri’nde bu yıl birincilik ödülünü Tetra Pak, ikincilik ödülünü Norm Cıvata ve üçüncülük ödülünü Pınar Et kazandı. Ege Seramik ise teşvik ödülüne layık görüldü.

Sürdürülebilir ekonomi

Ödül töreninde yaptığı konuşmada EBSO’nun sanayi yoluyla kalkınma hedefi doğrultusunda faaliyetlerini sürdürürken, çevre konusunu üst düzeyde ele aldığını vurgulayan Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, “Odamız, bu düşünceyle çevre bilincini hem kurumsal olarak benimsemiş hem de üyelerimizi bilgilendirip, ödüllendirmiştir. Sürdürülebilir ekonomi, kalkınmanın temellerinden biri durumunda. Ege Bölgesi Sanayi Odası, bu farkındalıkla bir yandan sanayinin gelişimini hedeflerken, bir yandan da çevresel değerleri en üst seviyede tutmaktadır” diye konuştu.

Yıllardır aktif olarak faaliyet gösteren EBSO Çevre Çalışma Grubu’nun yaptığı çalışmalarla sanayide ve bürokraside ilgili tüm taraflar arasında iletişim ve işbirliği platformu oluşturmayı başarıyla sağladığını ifade eden Yorgancılar “Bu çalışmalardan biri olan Çevre Ödül Yarışması’na başvuran firmalara, ödül törenine kadar uzanan süreçte emek veren jüri üyelerimize, Çevre Çalışma Grubu Başkanımız Sayın Erdoğan Çiçekçi’ye ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Törende konuşan Çevre Şehircilik İl Müdürü Ömer Albayrak da İzmir’in sürdürülebilirlik hedefi doğrultusunda yürümesinin önemine dikkat çekerek “Türkiye olarak üretimde çevre duyarlılığı anlamında, dünyada uygulanmayan çok sayıda mevzuatı uygulamaktayız. Çevreyi korumak için gerekli yatırımlardan kaçmayan işletmeleri yakında takip ederek, tüm işlemleri yaptığımızdan kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

“Tek bir dünya”

EBSO Çevre Çalışma Grubu Başkanı Erdoğan Çiçekçi ise çevre düşüncesinin toplumu bireysellikten çıkartarak insanları “hepimizin yaşayacağı tek bir dünya” düşüncesinde buluşturduğunu dile getirdi. EBSO’nun çevreye ilişkin çalışmaları hakkında bilgi veren Çiçekçi, “Çevre Çalışma Grubu olarak zeytinde kara su sorununu çözdük. Büyükbaş ve kümes hayvanlarının gübrelerinin enerjiye çevrimi için iki yıl komisyon çalışması yapıldı. Bir tane biyogaz tesisi varken şu anda bunların sayısı 10’u geçti. Yine yaptığımız çalışmaların Büyükşehir Belediyesi’ne arzı ile bugün üç tane katı atık tesisini çalıştırma veya bitirme noktasına gelindi” diye konuştu.

Ödüller

Bu yılki EBSO Çevre Ödülleri’nde final aşamasına kalan firmalar arasında birincilik ödülünü Tetra Pak Paketleme Sanayi, ikincilik ödülünü Norm Cıvata ve üçüncülük ödülünü Pınar Entegre Et ve Un Sanayi kazandı. Törende ayrıca Ege Seramik Sanayi’ye teşvik ödülü verildi.

 

 

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.