EBSO, ASYA-PASİFİK'İN "EN İYİ ODA"SI


25.11.2018, Pazar

İlgili Görseller

EBSO, Asya-Pasifik’in “En iyi Oda”sı

 

Ege Bölgesi Sanayi Odası, 28 ülkenin oluşturduğu Asya-Pasifik Ticaret ve Sanayi Odaları Konfederasyonu (CACCI) tarafından “En iyi Oda” seçildi ve Türkiye'den bu ödülü alan ilk Oda oldu.

 

 

Ege Bölgesi Sanayi Odası, Türkiye’de bir ilke daha imza attı. 28 ülkenin oluşturduğu Asya-Pasifik Ticaret ve Sanayi Odaları Konfederasyonu (CACCI) tarafından “En İyi Oda” seçildi ve Türkiye’den bu ödülü alan ilk Oda oldu.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Asya-Pasifik Ticaret ve Sanayi Odaları Konfederasyonu (CACCI) işbirliğinde;  ‘Asya: Genişleyen Sınırlar’ temasıyla, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın katılımlarıyla Çırağan Sarayı’nda düzenlenen 32. CACCI Konferansında, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) ülkemizi gururlandırdı.

3 milyarın üzerindeki tüketicisiyle, dünya nüfusunun yüzde 40’ını, küresel ticaret hacminin yüzde 30’unu ve dünya ekonomik büyüklüğünün yüzde 23'ünü kapsayan, küresel üretim ve ticaret açısından yeni bir ağırlık merkezi haline gelen dünya Asya-Pasifik Bölgesi’nin parladığı bir ortamda, 28 ülkenin üye olduğu, 3 milyonun üzerinde şirketin temsil edildiği CACCI’nin 2004 yılından bu yana düzenlediği Yerel Oda Ödülleri’nde,  Türkiye’nin büyük illerinden başvuran diğer Odalar ve yabancı rakipleri arasından sıyrılarak Rusya ve İran Odaları ile Büyük Oda kategorisinde finale kalan EBSO, Asya Pasifik ülke temsilcilerinden oluşan jüri üyelerinin titiz değerlendirmelerinin ardından farkını ortaya koydu. 

 

Türkiye’nin gururu

Son gün jüri heyetine 15’er dakikalık sunum gerçekleştiren finalist Odalar, soru-cevap kısmında da ter döktü. Gala gecesinde Asya Pasifik ülkelerinden gelen konukların katılımlarıyla gerçekleştirilen yemekte açıklanan ödüllerin ardından Ege Bölgesi Sanayi Odası Türkiye’den bu ödülü alan ilk Oda olarak geceye damga vurdu. Ödülü, EBSO Başkan Vekili Muhsin Dönmez, Başkan Yardımcısı İbrahim Gökçüoğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri Eyüp Sevimli ve Hakan Ürün aldı.

Yurt dışında bulunduğu için törene katılamayan Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, “Yerel ve bölgesel kalkınmaya verdiğimiz önem doğrultusunda uluslararası işbirliği kültürü, sanayi, ticaret ve toplumsal refahın geliştirilmesine yönelik çalışmalara ağırlık veren bir Oda olarak, uluslararası ölçekte, CACCI 8. Yerel Oda Ödülleri çerçevesinde, “En iyi Oda” unvanına layık görülmüş olmaktan büyük mutluluk ve heyecan duyduğumuzu paylaşmak istiyorum . Ayrıca Türkiye'den bu ödülü alan ilk Oda olmamız, bizler için ayrıca anlamlı, kıymetli ve büyük bir gurur kaynağı olup, şüphesiz ki bundan sonraki çalışmalarımız için heyecanımızı ve motivasyonumuzu arttırmıştır. Tüm çalışma arkadaşlarımı gönülden kutluyorum” dedi.

 

Hizmet yarışı

Ender Yorgancılar, “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (Eurochambres) işbirliğiyle yürütülen akreditasyon uygulamasında, uzun yıllardır sürdürülebilir şekilde A Mükemmel seviyede akredite olan ve ülkemizde rol model olarak lanse edilen EBSO’nun Başkanı olarak, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimizin Başkanı Sayın Rifat Hsarcıklıoğlu’na camiamıza açtığı vizyon ve yenilikçi, öncü atılımları için öncelikle teşekkür etmek istiyorum. Odalarımızın akredite olmak için verdikleri hizmet yarışı, üyelerimizin katma değerli hizmet almasına ve hizmetlerimizle CACCI gibi güçlü organizasyonların takdirini kazanmamıza ve ülkemizi gururlandırmamıza vesile olmuştur. Dünyamız, ciddi bir değişim ve dönüşüm ekseninden geçiyor. Ticaret savaşlarının, ayrılıkçı siyasi görüşlerin ve korumacı politikaların dikkat çekici bir şekilde yükselişe geçtiği bu belirsizlik atmosferinde, en büyük mücadele aracımız uluslararası işbirliklerine daha çok tutunmak oluyor. Bölgesel ve küresel işbirliğinin geliştirilmesinde ve ekonomik büyümenin sağlanmasında önemli bir misyon sahibi olan Asya-Pasifik Sanayi ve Ticaret Odaları Konfederasyonu Yönetim Kurulu’na, değerli Jüri’ye ve organizasyonda emeği geçen tüm ekibe, çalışmalardan dolayı, takdirlerimi ve teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Zirvede CACCI başkan yardımcılığı görevine yeniden seçilerek Türk İş dünyasını gururlandıran TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da, Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın önemli bir başarıya imza attığını belirtti ve EBSO Heyetinin heyecanını paylaştı.

 

Yorgancılar ödül sevincini Yönetim ve Meclis ile de paylaştı

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Asya-Pasifik’in En İyi Odası ödül sevincini,  hem geçmiş ve şimdiki dönem yönetim kurulu üyeleriyle birlikte gerçekleştirilen Yönetim Kurulu toplantısında, hem de ardından Kasım ayı olağan Meclis Toplantısı’nda Meclis üyeleriyle paylaştı. Meclis öncesindeki Yönetim Kurulu toplantısına geçmiş dönemde görev alan üyeleri de davet eden Yorgancılar, “Çünkü onların da emeği var bu işte, hep beraber yaptık…” ifadelerini kullandı.

Meclis Toplantısı’ndaki konuşmasında, En İyi Oda ödülü için CACCI’ye 100’den fazla Odanın başvurduğunu, aralarında Türkiye’den de 8 büyük ilin Odasının yer aldığını hatırlatan Yorgancılar, tören öncesinde EBSO’nun finale kalan 3 Odadan biri olduğunu öğrendiklerini anlattı. EBSO’yu CACCI zirvesindeki yarışmaya hazırlayan Genel Sekreter Mustafa Kalyoncu, Genel Sekreter Yardımcıları Emel Tonbul ve Ayşen Şahin ile Sektör İzleme ve Meslek Komiteleri personeli Evrim Örtülü’yü de kürsüye çıkarıp çabalarını öven Ender Yorgancılar, alkışlar arasındaki konuşmasında, “Ama öyle bir ekip var ki EBSO’da, gece saat 2’ye kadar, 3’e kadar burada oturup çalışıp çok güzel bir sunum hazırladık. Dışarıdan hizmet almadan bütün işi kendimiz yaptık. Çünkü her şeyimiz açık ve netti, pırıl pırıldı… Her yaptığımız işin arkasında ne yaptığımızı çok güzel anlattık. Hedefimiz açıkça belli. Sonuçta finale kalan 3 Oda arasından En İyi Oda ödülünü bize verdiler” dedi.

EBSO Meclis Üyelerine, “En kaliteli Odanın en kaliteli Meclis Üyeleri” diye seslenen Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar, “Çok gururlandım. Odamızla, Meclisimizle, üyelerimizle ve çalışanlarımızla inanın iftihar ettim. Evet, bu işin mimarı sizsiniz, siz bizi seçtiniz, biz de onlarla beraber çalıştık. Ama bu başarı hepimizin, ben hepinize çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

EBSO Meclis Üyeleri de ödül sevincini paylaşırken başkan Ender Yorgancılar nezdinde Oda yönetimini kutladı.

 

 

Kutu

 

CACCI nedir?

CACCI, Asya-Pasifik bölgesinde ekonomik büyümenin sağlanması amacıyla 1966 yılında Tayvan'da kuruldu. TOBB'un 2009'da üye olduğu konfederasyonun başkan yardımcılığını, 2014'ten beri Hisarcıklıoğlu yürütüyor. Asya-Pasifik bölgesinin en büyük iş dünyası örgütü olan CACCI, 28 ülkeden yaklaşık 3 milyon şirketi temsil ediyor. Ulusal ticaret ve sanayi odaları ile ticaret dernekleri ve firmalardan oluşan CACCI, ticareti, yatırımları ve iş dünyasının bölgedeki rolünü arttırarak, bölgesel ekonomik büyümeyi sağlamak amacıyla faaliyet gösteriyor.

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.