EBSO “GELECEĞE NEFES” OLDU


11.11.2019, Pazartesi

İlgili Görseller

Yaz aylarında İzmir başta olmak üzere yurt çapında yaşanan orman yangınlarının doğaya sahip çıkma bilincini artırması sonucu vatandaşlardan gelen talepler üzerine Cumhurbaşkanlığı öncülüğünde her yıl 11 Kasım’ın “Milli Ağaçlandırma Günü” olarak kutlanması kararlaştırıldı. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın koordinasyonunda Türkiye’nin 81 ilinde 2023 noktada 11 milyon fidanın eş zamanlı olarak dikildiği “Geleceğe Nefes Seferberliği” kapsamında İzmir’de de 1 milyon fidan toprakla buluştu.

İzmir’de yaşanan orman yangınının en yoğun biçimde etkilediği Efemçukuru-Tekketepe mevkiinde düzenlen fidan dikim törenine İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Korgeneral Ali Sivri, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, TOBB’a bağlı oda ve borsaların temsilcileri ve kentin 29 noktasında 40 binin üzerinde vatandaş katıldı.

 

İzmir’de 1 milyon fidan

Fidanların ağaca, ağaçların ormana dönmesini dileyen İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Geleceğe Nefes Seferberliği ile gelecek nesillere daha yeşil bir Türkiye bırakmak için bir araya gelindiğini söyledi. Ayyıldız, “11 Kasım Ağaçlandırma Seferberliği tüm yurtta eş zamanlı olarak büyük bir coşkuyla başlamış bulunmaktadır. Orman varlığımızı korumak ve geliştirmek, ülkemizin orman sahasını ve ağaç servetini çoğaltmak, ağaç ve orman sevgisini yaygınlaştırmak ve gelecek nesillere yurdumuzu daha sağlıklı ve yaşanılabilir bırakmak amacıyla burada toplanmış bulunmaktayız. Tarım ve Orman Bakanlığımızın koordinasyonunda 81 ilimizde 2023 noktada 11 milyon fidanı toprakla buluşturuyoruz.  İzmir’in yüzde 40’ı ormanlarla kaplıdır. İlimizde bir milyon fidan dikiyoruz” dedi.

 

Yorgancılar’dan destek

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyeleri, oda üyesi firmalar, meclis üyeleri ve EBSO çalışanlarıyla kampanyaya bütüncül bir biçimde destek olduklarını söyledi. Fidan dikim töreninin yapıldığı Tekketepe bölgesinin de içinde bulunduğu alanda Ağustos ayında yaşanan yangında İzmir’in çok büyük bir ormanlık bölgesini yitirdiğini hatırlatan Yorgancılar, “Tüm üyelerimize yaptığımız çağrı ile ormanlarımızın yeniden yükselmesi için büyük bir kampanya başlattık. İzmirimizde üç gün süren, hepimizin yüreğini yakan orman yangınları, tahrip olan doğamız, ormanlarımızın sakinleri canlılarımız, azalan nefesimiz, ülkemiz ve gelecek nesillerimiz için T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğümüz ve Ege Orman Vakfı ile el ele vererek, İzmir kurumları olarak beraberce hareket ettik ve ediyoruz. Başta üyelerimiz ve çalışanlarımız olmak üzere ‘Geleceğe Nefes’ projesinin içinde olan ve destek veren herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

 

81 ilde 13 milyon fidan

toprakla buluştu

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 11 milyon 47 bin 430 fidan hedefiyle başlattığı kampanyaya, Türkiye’nin 81 ilinde yoğun ilgi gösterildi. Sahiplenilen fidan sayısının 13 milyon 539 bin 81 olduğu belirtildi. Sahiplenilen fidanlar, “Mili Ağaçlandırma Günü” olarak ilan edilen 11 Kasım Pazartesi günü saat 11.11’de tüm noktalarda eş zamanlı olarak dikildi.

 

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.