AVRUPA TÜRK İŞADAMLARI VE SANAYİCİLERİ DERNEĞİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI SARIYAR'DAN YORGANCILAR'A ZİYARET


02.12.2019, Pazartesi

Avrupa Türk İşadamları ve Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Sarıyar ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette Türkiye ve Avrupa’daki iş insanlarını bir araya getirebilecek ve ticaret hacmini artıracak projeler üzerinde görüşüldü.

Ziyaret kapsamında, ATİAD Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Sarıyar, Yönetim Kurulu İkinci Başkanı Müfit Tarhan, Yönetim Kurulu Üyeleri Uğur Bayram ve Nihat Kanat, Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar ile bir araya geldi.

Ziyaret sırasında ATİAD heyeti, Başkan Yorgancılar’a çalışma alanları, üye firmaların yapısı, Almanya’da Türk kökenli gençlere hitap eden sosyal projeler ve özellikle ekonomi alanında Türkiye ile Almanya arasında köprü görevi gören  “Türk - Alman Ekonomi Günü “hakkında detaylı bilgi verdi.

ATİAD heyetinin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Almanya’nın ithalat ve ihracat açısından önemli bir partner ülke olduğunu, İzmir için ise Alman sermayeli ve Alman ortak yapısına sahip birçok firma bulunduğundan dolayı çok daha fazla öneme sahip olduğunu vurguladı.

Toplantı sırasında,  Almanya’da bir çok kentin fuar kenti olmasının ve buralara İzmir’den direkt uçuşların bulunmasının karşılıklı ticaret için büyük bir avantaj olduğunu belirten Yorgancılar, EBSO üyelerinin faaliyet alanlarının gelişmesi ile ilgili çeşitli iş ortaklıklarının, iş potansiyeli artırılmasına yönelik fuar ve seminerlere katılımların organize edilmesinin kendilerinin asli görevleri içinde olduğunu söyledi.

Yorgancılar, Almanya pazarında iki yöntem ile ilerlenebileceğini;  bunlardan birinin  ‘doğru ürün ile doğru pazarı buluşturan ve marka yaratan projeler oluşturmak’ olduğunu söyledi. Yorgancılar, diğer yöntemi ise ‘iş insanlarının hali hazırda markalaşmış ve belirli bir pazar hacmine sahip firmaları devir alma konularına bilinçli bir şekilde yönlendirilmesi’ olarak tanımladı ve bu anlamda oda olarak iş birliklerine daima açık olduklarını söyledi.

Fikirlerimiz çok yakın

ATİAD’ın İzmir ziyareti kapsamında İzmir iş dünyasını yakından tanıma fırsatı bulduklarını belirten ATİAD Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Sarıyar ise “ATİAD olarak çok önemli toplantılara imza attık. Almanya’ya ilgi duyan Türk firmalarına ve aynı şekilde Türkiye’ye ilgili duyan Alman firmalarına doğru yönlendirmelerde bulunmak, en başta doğru adımlar atmalarını sağlamak için fahri yardımlarda bulunduk. Bu bağlamda Ender Başkan’ın söylediklerine tamamen katılıyorum. İzmir ve Düsseldorf arasında yeni ekonomik projeler ve yeni iş birliklerimiz çok yakında gerçekleşecek” ifadelerini kullandı.

 

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.