"MAHİR ELLER" BELGELERİNİ ALDI


31.07.2019, Çarşamba

İlgili Görseller

‘Mahir Eller’de İzmir başarısı

 

Türkiye’de 12 ilde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği öncülüğünde Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı işbirliğinde, İzmir’de Ege Bölgesi Sanayi Odası tarafından yürütülen Avrupa Birliği destekli ‘Mahir Eller Projesi’nde, ilk etapta 144 kişiye mesleki yetkinlik alanlarında aldıkları mesleki yeterlilik belgeleri törenle takdim edildi. Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen tören; İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, MEYBEM Genel Müdürü Ahmet Saygın Baban, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Meclis Başkanı Selami Özpoyraz, İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli ve Meclis Başkanı Barış Kocagöz, Deniz Ticaret Odası İzmir Şube Başkanı Yusuf Öztürk, çevre ilçelerdeki Oda ve Borsa Başkanları, organize sanayi bölgeleri başkanları, TOBB kadın ve genç girişimciler kurulu başkan ve üyeleri ile belge alanların istihdam edildiği firma temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Mahir Eller projesi kapsamında İzmir’de Türk vatandaşlarıyla geçici koruma altındaki Suriyelilerden oluşan toplam 3 bin kişinin mesleki yeterliliklerinin uluslararası standartlarda belgelendirilmesi ve nitelikli iş gücünün ekonomiye kazandırılması hedefleniyor.

 

Pasaporttan daha değerli

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Yoğun bir çalışma ve emek isteyen bu belgelendirme için buradaki kardeşlerimin hepsini tebrik ediyorum. İsmi üstünde mahir eller. Mahir ne demek? Becerikli, usta, ehliyetli demek. Bu işi yapabilir demek. Sizler artık işinizin ustası, erbabı oldunuz. Tescili oluyor bu belge. Bu belge sadece Türkiye’de değil tüm gelişmiş ülkelerde geçerli olmak üzere müthiş bir belge. Pasaporttan daha değerli açık söyleyeyim. Sizler artık ara eleman değil, aranan eleman oldunuz. Tüm gelişmiş batı ülkelerinde bu belgeyle iş bulacaksınız. Bundan hem firmalarımız, hem ülkemiz kazançlı olacaktır” dedi.

 

EBSO’ya kutlama

Mahir Eller Projesi’nin, Avrupa Komisyonu desteği ile hayata geçtiğini, 15 milyon Euro hibe kaynak sağladığını hatırlatan Hisarcıklıoğlu, “Projemiz illerdeki odalarımız bünyesinde istihdam edilen ekiplerce organize edilmektedir. Odalarımızın çok büyük katkıları oldu. İş dünyasında ‘bu odalar ne iş yapıyor’ diye soruyorlardı. Sadece bu işi yapmak bile başlı başına büyük bir iştir. İzmir, Ege Bölgesi Sanayi Odası’nda bu işin en iyi örneği. Başta Başkan Ender Yorgancılar olmak üzere EBSO’da tüm çalışan kardeşlerimi kutluyorum” diye konuştu.

 

Belgelerin yüzde 20’si İzmir’den

MEYBEM’in verdiği çalışma hayatının her alanında aranan bir ehliyet haline geldiğini belirten Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi:

“Verdiğimiz bu belge uluslararası belgedir. Bu işi en iyi şekilde yaptığınızı kanıtlamış oluyorsunuz. Pasaporttan daha değerli bir belgeyi almış oluyorsunuz. Türkiye’de 1,5 milyon kişinin belge alması gerekiyor. Bu çok büyük bir rakam. Bunu Türkiye’nin geneline yaymak için MEYBEM’i kurduk. Şu an MEYBEM 81 il 160 ilçede belgelendirme hizmeti yapıyor. 2018 de Türkiye genelinde en fazla belge veren kuruluş haline geldi MEYBEM. Oda başkanları da alkışı hak ediyorlar.  İzmir’de toplam verilen belge sayısı tüm Türkiye’de verilenin yüzde 20’ye yakını. Türkiye’de büyük bir başarıya imza attı. Önde gelen şehirlerin başında siz varsınız. İzmir’de olan tüm oda ve borsalarımıza, başkanlarına, meclislerine teşekkür ediyorum.”

 

Yorgancılar: Elimizi taşın altına koyduk

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ise yaptığı konuşmada, 78 ilde 40 bin adayın mesleki yerlilik belgesi almaya hak kazandığını söyledi. Aynı zamanda TOBB MEYBEM Yönetim Kurulu Başkanı da olan Yorgancılar, MEYBEM olarak bundan sonraki hedeflerinin KOBİ’lere sağlıklı bilgilendirmeyi sağlayacak, KOBİ danışmanlığı ve proje yönetimi mesleklerinde belgelendirme hizmeti sunmak olduğunu belirterek, “Biliyorsunuz, TÜBİTAK, KOSGEB, Avrupa Birliği başta olmak üzere pek çok kurum ve Bakanlık, dönemsel destek ve hibeler sunuyor. KOBİ’ler bu desteklere ilişkin süreçleri, belgeleri takip edebilmek için çantacı diye tabir edilen yetkin olmayan kişilerle çalışmak zorunda kalıyor. Buradaki mağduriyetin önüne geçebilmek için, MEYBEM olarak bir kez daha elimizi taşın altına koyduk ve koymaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

14 kadın tren sürücüsü

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de, belge almaya gelen çok fazla kadının olduğunu belirterek katılımcıları tebrik etti. Bu projenin kıymetli bir amaca hizmet ettiğini belirten Soyer, proje kapsamında; Kent içi Raylı Sistemler Katener Bakım Elemanı ve Kent İçi Raylı Sistemler Trafik Kontrolörü meslek gruplarında belgelendirme yapan ilk ilin İzmir olmasına vurgu yaptı. Sınavlar sonucunda 14 tren sürücüsü kadının başarılı olduğunu ve belge kazanmaya hak kazandığını dile getiren Soyer, “Bu, belediyemiz ve İzmir’imiz için bir şereftir. EBSO’nun kadın tren şoförlerinin öncelikli belgelendirilmesini sağlayan anlayışı da bizim için çok önemli. Kadın tren sürücülerinin başarılı olması ve İzmir’in bu konuda öncü olması bizi ayrıca mutlu ediyor. Bizler yetişmiş insan gücüne muhtacız. Amacımız tüm şehri kampüs eğitim alanı olarak planlamak. Mahir Eller projesi de bu anlayışımızla örtüşüyor” dedi.

İzmir Valisi Erol Ayyıldız da yaptığı konuşmada, İzmir’de 5 yıl sonra 1 milyon kişinin iş hayatına katılacağını ve bunların nitelikli bir şekilde sanayi hayatıyla buluşmasının önemli olduğunu aktardı.

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.