ISO 50001 ENERJİ YÖNETİM SİSTEMİ VE ENERJİ VERİMLİLİĞİ TOPLANTISI


05.10.2012, Cuma

İlgili Görseller

İlgili Dökümanlar

Sanayicilere enerji politikası uyarısı

Egeli sanayicilere enerji verimliliği konusunda bilgi veren Springtime Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Bahar Şen, artık sadece fabrika bacalarının denetlenmediğini belirterek kendi enerji politikasını oluşturmayan şirketlerin ödeyeceği tazminatlarla “astarı yüzünden pahalı” bir durum oluşacağı uyarısını yaptı.

Ege Bölgesi Sanayi Odası Enerji ve Enerji Verimliği Çalışma Grubu, İzmirli sanayicileri enerji yönetimi ve tasarrufu ile bu doğrultuda hazırlanan Enerji Verimliliği Yönetimi ISO 50001 konusunda bilgilendirdi. Son günlerde artan elektrik, akaryakıt ve doğalgaz fiyatları nedeniyle işletmelerin enerjiyle ilgili birim sorumlularının yoğun ilgi gösterdiği toplantıda, ISO 50001’in teknik detaylarını paylaşan Şen, uygulama ile enerjiyi bir sistem dahilinde yönetme konusu geldiğini belirtti. Bu yüzden var olunan yeri tespit etmek, gelişmeleri takip etmek ve gelişme yönünde adım atmak için bir yol haritası belirlenmesi gerektiğinin altını çizen Şen, kendi sistemini kuracak her şirketin enerji politikası oluşturmasının önemini vurguladı.

Astarı yüzünden pahalı

Türkiye’de Türkiye’nin petrol ve doğalgaz ihtiyacının tamamına yakınını ithal ettiği için enerji bağımlısı bir ülke olduğunu vurgulayan Şen, 2011 yılında 28,7 milyon ton petrol, 44 milyar metreküp de doğalgaz ithalatı yapıldığını söyledi. Nüfus artışı ve konfor standartlarının yükselmesinden kaynaklı enerji tüketiminin hızla arttığını da belirten Şen, sürdürülebilirlik konusunun önemine dikkat çekti ve küresel ısınma ile iklim değişikliklerinin dünya için tehdit olduğunu hatırlattı.

Bahar Şen, önümüzdeki dönemde yapılacak yeni düzenlemelerde dünya çapında şirketlerin daha az karbon emisyonu ve daha fazla enerji tasarrufu için yaptırımlarla karşılaşacaklarını söyleyerek, “Ekonomik krizin etkileri gündemden düşmeye başlayınca bütün ülkelerden Kyoto Protokolü sınırlarına gelmeleri, emisyonlarını Kyoto Protokolü’nde başlangıç yılı kabul edilen 1990 düzeyine indirmeleri istenecek. Bu da bir çok eski teknolojinin devre dışı kalacağı, ülkemizde bile pekçok tesisin kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağı anlamına geliyor. Emisyon değerlerini istenilen değerlere indiremeyenlerin ödeyecekleri yüklü tazminatlarla astarı yüzünden pahalıya gelen bir durum oluşacaktır” dedi.

7 milyar dolarlık kayıp

Türkiye’deki kayıpların yıllık değerinin 6-7 milyar dolar civarında olduğunu kaydeden Şen, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının önemini vurguladı. Enerji ihtiyacını karşılamak için çok pahalı bazı yatırımların yapıldığını ancak kayıpların devam ettiğini belirten Şen, öncelikle tasarrufa yönelik yatırım yapılması gerektiğini aktardı. Bu konuda yasa çıkmasının önemli bir adım olduğunu, önceden sadece fabrika bacasından çıkan atıkların denetimi söz konusuyken şu anda daha az enerji ve hammadde kullanımına yoğunlaşıldığını ifade etti.

Yayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.