NİJER HEYETİ ODAMIZI ZİYARET ETTİ.


28.08.2013, Çarşamba

 
Nijer Büyükelçisi Adam Abdoulaye Dan-Maradi ve beraberindeki heyet Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar’ı ziyaret etti.
 
 
EBSO Başkanı Sn. Ender Yorgancılar konuşmasında, “Türkiye ile Nijer coğrafik açıdan uzak ülkeler olmasına, ülke nüfusunun 16 milyon olmasına ve Nijer’de kişi başına düşen milli gelir 400$ olmasına rağmen Nijer ile işbirliği imkanlarının bulunduğunu belirtti. Fakat bu durum ülkenizle işbirliği yapmamıza engel değil. Ülkemizin Afrika ülkelerine açılımı hedefleyen önemli bir politikası bulunuyor. THY’nin da Afrika ülkelerine gerçekleştirdiği direkt uçuşlar bu ülkeler ile ticaretin gelişmesi için önemlidir. Ticari ilişkiler geliştikçe direkt uçuşlar da artmaktadır” dedi. Nijer ile Türkiye arasında ihracat ve ithalat potansiyeli bulunmaktadır. Nijer’in ekonomik verilerine baktığımızda uranyum, toryum, altın, petrol yağları ve canlı hayvan ihracatının yüksek olduğunu ve pirinç, çimento, ilaç ve kimyasal gübrenin başlıca ithal kalemleri olduğunu görüyoruz. Türkiye ile Nijer arasındaki ticari dengeye baktığımızda ise Türkiye’nin başta makarna, kauçuk ve plastik, kimyasal gübre, çikolata ve taşıt parçaları ihraç ettiğini ve Nijer’den özellikle ham deriler, ham postlar, elektrik devre teçhizatları ithal ettiğini görmekteyiz. Türkiye’den geçen yıl Nijer’e 38,9 milyon $’lık ihracat ve Nijer’den Türkiye’ye 78 milyon $’lık ithalat gerçekleşmiştir.  
 
Yorgancılar ayrıca, ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi gerektiğini belirtti. İzmir’de EBSO bünyesinde 64 sanayi dalının temsil edildiği; EBSO üyesi binlerce sanayicinin uluslararası pazarda rekabet ettiğini ifade eden Yorgancılar “Nijer heyetinin EBSO’yu ziyaretinden mutluluk duyduk.  Ülkelerin ticaret yapabilmesi için öncelikle birbirini tanıması gerekiyor. Bu amaçla daha kapsamlı heyet organizasyonları yapmalı ve sektörlerimizin birbirlerini yakından tanıyıp ortak yatırımlara imza atmalarını sağlamalıyız. Nijer’de çok fazla deri olduğunu biliyoruz. Tarım da oldukça yaygın ama makinalar olmadığı için bu ürünler işlenemiyor. İzmir’de de bu açığı kapatacak makinaların üretimi oldukça yaygın. Derileri değerlendirebileceğimiz deri makineleri, tarım makineleri İzmir’de çok gelişmiştir. İşleme prosedürlerinin en iyisi İzmir’de bulunmaktadır. Nijer’den iş adamları buraya gelsinler, biz onları fabrikalara götürelim ve üretimin ne şekilde yapıldığını görsünler. Nasıl bir işbirliği yapılabileceğini değerlendirsinler. Zaten sonrasında işbirliği için bir adımlar atılacaktır. Nijer Odaları bizimle irtibata geçerse biz konuyla ilgili işadamları ile kendilerinin karşı karşıya getirebiliriz” dedi.  
 
Büyükelçi Dan-Maradi ise konuşmasında, Teknolojinin ülkelerimizi yakınlaştırdığını, Nijer’in bu anlamda Kıbrıs’tan uzak olmadığını belirtti. Dan-Maradi “Tarihi açıdan Osmanlı İmparatorluğu’na kadar gidecek olursak bazı dış etkenlerden dolayı iki ülke arasındaki ilişkilerde yaşanan bir kesinti oldu. Biz bu ilişkileri yeniden geliştirmeye çalışıyoruz. Kültürel açıdan halklarımız arasında benzerlikler bulunuyor. Nijer küçük bir ülke ve maalesef denize bağlantısı bulunmuyor. Ülkemizin en önde gelen zenginliklerinden biri madendir. Önümüzdeki yıl demir, maden çalışmaları için bazı ön çalışmalar yaptık. Ülkemiz tarıma elverişli bir bölgede bulunmamaktadır. Fakat tarımı geliştirebilmek için fikir alışverişinde bulunuyoruz. Uranyum bakımından zengin olmamıza rağmen uranyumun çıkarılmasında sorun yaşıyoruz” dedi.  
 
Türkiye ile Nijer arasında ekonomik işbirliği yapılmasının iki ülkenin de çıkarları açısından büyük önem taşıdığını belirten Dan-Maradi “Türkiye’nin her şeyden önce gaza ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Bu gaz ihtiyacını batılı ülkelerden ithal etmesi aslında bize göre olmaması gereken bir şey. Libya’daki kriz nedeniyle gaz konusundaki istediğimiz rotayı çizemedik. Şimdi güneyi değerlendirmeye çalışıyoruz. Bizim amacımız iş forumları, fuarlar düzenleyerek, bu konularda yapılabilecekleri, işbirliği fırsatlarını değerlendirmek. Forumlarda daha akılcı çalışmalar yapmak. Bir takım bilgi paylaşımları yapılarak fırsatlar değerlendirilebilir. Ayrıca yetiştiricilikten kaynaklanan inanılmaz bir deri kaynağımız var. Biz bunu ne yapacağımızı çok iyi bilmiyoruz; çoğu atılıyor. Bunlar değerlendirilebilir. İki ülke bu konuda çalışmalar yapabilir. Örneğin hidroelektrik pek çok ülke gibi Nijer için de önemli. Bütün bu konularda ilgilenenler her zaman Büyükelçiliğimizden gerekli enformasyonu alabilir” dedi.  
 

Yayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.