TOBB / STS - ULUSAL VERİTABANINA TAŞIMACILIK ŞİRKETLERİNCE TOPLU VERİ İNDİRİLMESİ HK.


14.03.2019, Perşembe

Sayın Üyemiz,
 
 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden alınan bir yazıda, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nca yayınlanan 2017/KDGM – 4/ST sayılı Genelgenin 5. Maddesi hükmünce sayısal takograf kart ve araç verilerinin TOBB’a gönderilmesini teminen bir veritabanının kurulduğu ve söz konusu verilerin TOBB veritabanına https://staumanaliz.tobb.org.tr adresi üzerinden yüklenebildiği bildirilmektedir.
 
Bu çerçevede, söz konusu veritabanına veri yükleme işlemlerinin kolaylaştırılmasını teminen, şirket ve sürücülerimiz için bir seferde birden fazla dosya yüklemelerine imkan tanıyan güncellemelerin yapıldığı ve https://staumanaliz.tobb.org.tr adresinde kullanıma sunulduğu bildirilmiştir.
 
Bununla birlikte, halihazırda STS kapsamında araç üniteleri ve sürücülerin verilerini bir yazılım aracılığıyla toplayan ve çok sayıda aracı/sürücüsü olan taşımacılık şirketleri için elle dosya yükleme işlemlerinin verimli olmaması nedeniyle, bir internet servisi üzerinden TOBB’da kurulan veritabanına doğrudan veri yüklenmesini teminen yeni bir uygulama daha hizmete sunulmuştur. Söz konusu uygulamadan, araç yetki belgesi sahipleri ile birlikte bu alanda hizmet vermekte olan yazılım firmaları faydalanabilmektedir.
 
TOBB’da kurulan STS Ulusal Veritabanına doğrudan veri göndermek için https://staumanalizws.tobb.org.tr adresinden erişim sağlanmaktadır. Adı geçen internet servisi kullanılarak veri yüklemek isteyen firmaların öncelikle https://staumkayit.tobb.org.tr adresi üzerinden MERSİS numarası ile (MERSİS sistemine kayıtlı temsilci bilgileri kullanılarak) kayıt yapmaları gerekmektedir.
 
Söz konusu sayfa sadece sisteme kayıt amacıyla, kullanıcı adı ve şifre tanımlaması için kullanılmaktadır.
 
Kayıt sonrası, internet servisi aracılığıyla doğrudan veri yüklemesi yoluyla TOBB’un sistemlerine veri aktarımına başlanabilmektedir.
 
Bilgilerinize sunarım.
 
Saygılarımla,
 
 
 
Mustafa KALYONCU
Genel Sekreter

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.