İZMİR BERGAMA TARIMA DAYALI İHTİSAS SÜT ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ HK.


30.11.2020, Pazartesi

Sayın Üyemiz,

Tarımda üretilen ürünlerin katma değerini yükseltmek ve ihracata yönelik üretim yapmak amacı ile Odamız, İzmir Ticaret Odası, İzmir Ticaret Borsası ve Ege İhracatçı Birlikleri ortaklaşa İzmir’de Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri Yönetmeliği çerçevesinde, Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri kurmak için yola çıkmıştır.

Söz konusu projeler T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı uhdesinde yürütülmekte olup, Cumhurbaşkanlığı Eylem Planı içerisine girmiş bulunmaktadır.

İlk proje olan “Dikili Tarıma Dayalı Sera İhtisas Organize Sanayi Bölgesi”, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından onaylanarak 07.11.2019 tarihinde 21 sicil numarası ile tüzel kişilik kazanmıştır ve hızlı bir şekilde çalışmalarına devam edilerek yatırımcılara parsel tahsis aşamasına geçmektedir.

Bergama ilçesinde süt sığırcılığı ihtisas konusunda başlatılan projenin ismi “Bergama Tarıma Dayalı İhtisas Süt Organize Sanayi Bölgesi” olup, Bergama ilçesi Alibeyli Mahallesi’nde yaklaşık 2.850.414 m2 alan üzerine kurulması hedeflenmektedir. Proje İzmir Valiliği, Odamız, İzmir Ticaret Odası, İzmir Ticaret Borsası, Ege İhracatçı Birlikleri, Bergama Belediyesi ve Bergama Ticaret Odası ortaklığındaki Müteşebbis Heyet tarafından yürütülecektir.

Bergama Tarıma Dayalı İhtisas Süt Organize Sanayi Bölgesi projesi ile modern-teknolojik barınaklarda süt sığırcılığı ve buna bağlı süt üretiminin yanı sıra damızlık düve yetiştiriciliği yapılması planlanmakta olup, alan içinde planlanacak sanayi parselleri ile işlenmiş süt ve süt ürünleri konusuna uygun diğer sanayi tesislerinin kurulması amaçlanmaktadır.

Bergama Süt TDİOSB projesi ile bölgede süt sığırcılığı faaliyetleri ile buna bağlı süt ve süt ürünleri sanayisinin gelişimi planlanmakta olup, proje kapsamında özellikle modern tesislerde süt verimi yüksek kültür ırklarının yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca bu proje ile damızlık düve yetiştiriciliği yapan büyükbaş hayvancılık işletmelerinin kurulması, ülkemizin ihtiyaç duyduğu damızlık gebe düvelerin yurt içinden karşılanması, süt üretiminde verimlilik ile kalitenin artırılması, sermayenin ülke içerisinde kalmasını sağlayacak şekilde damızlık düve yetiştiriciliği yapılacaktır. Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğine üye, gerçek ve tüzel kişi üreticilerin, bireysel veya bir arada yapacakları (tüzel kişilik ortaklıkları), projeli sütçü veya kombine saf ırk damızlık düve üretimi ve ticari gebe düve satışı için sağlık sertifikasına sahip işletmeler kurulması amaçlanmaktadır.

Kuruluşuna hazırlanılan Bergama Tarıma Dayalı İhtisas Süt Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili detaylı bilgiler ekte yer almakta olup, söz konusu projede yatırımcı olmak istemeniz durumunda formları doldurarak aşağıda yer alan adrese gönderilmesi hususunu bilgilerinize sunarım.

Saygılarımla,

 

Mustafa KALYONCU

Genel Sekreter

 

 

Ek1: Tanıtım Sunumu Dosyası

Ek2: Süt Sığırcılığı Üretici Taahhütnamesi

Ek3: Sanayici Taahhütnamesi

Not: Taahhütnameler yatırımcıları yasal bir zorunluluk altına koymayacak olup başvuru niteliğindedir. Bergama Süt TDİOSB’nin kuruluş sonrasında belirlenecek tahsis şartlarına göre yatırımcılar devam kararı verebileceklerdir.

Detaylı Bilgi İçin;

Dr. Hitay BARAN

İzmir Ticaret Odası/ Proje Koordinatörü

GSM: 533 296 9997

E-posta: hitay.baran@izto.org.tr

 

Fatih ÜÇGÜN

Proje Danışmanı

GSM: 532 695 9171

E-posta: fatih.ucgun@dikilitdiosb.org.tr

 

Adres: Ege Bölgesi Sanayi Odası

Cumhuriyet Bulvarı No:63

Pasaport

35210 İzmir

 

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.