EBSO / GANA'YA YÖNELİK DÜZENLENMESİ PLANLANAN İŞ GEZİSİNE ÖN TALEPLERİN BİLDİRİMİ HK.


05.11.2019, Salı

Sayın Üyemiz,
 
 
T.C. Ticaret Bakanlığı himayesinde 06 – 15 Eylül 2019 tarihleri arasında 88. kez dünyaya kapılarını açan İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında şehrimizi ziyaret eden yabancı delegasyonlarla resmi görüşmeler gerçekleştirilmiş olup, karşılıklı işbirliği ve yatırım fırsatları değerlendirilmiştir.  
 
Gana Ticaret ve Sanayi Bakan Yardımcısı Sn. Carlos Kingsley Ahenkorah Başkanlığındaki heyetle yapılan görüşmede; Gana’da özel sektörün lokomotif olduğu ve çeşitlenen yatırım imkanları sonucunda daha çok Türk yatırımcının ülkede iş yapmasının arzulandığı, yatırımcılara 10 sene vergi muafiyeti tanındığı, Gana’dan Mısır, Fas gibi ülkelere gümrüksüz mal gönderme imkanı olduğu ve bu sayede Gana’nın üs olarak kullanılarak yaklaşık 400 milyonluk bir pazara erişim imkanı bulunduğu gibi konular vurgulanmış, iki ülke arasındaki yaklaşık 350 milyon $’lık ticaret hacminin yakın işbirlikleriyle artabileceği değerlendirilmiştir.  
 
Bu kapsamda, Gana Ticaret ve Sanayi Bakan Yardımcısı, özellikle otomotiv, makine ve bileşenleri, petrokimya, demir çelik, entegre alüminyum, tıbbi ilaçlar, başta endüstriyel nişasta ve tuz olmak üzere gıda, tekstil, sektörlerindeki karşılıklı işbirliği fırsatlarına işaret ederek, İzmir iş dünyasını 5,5 saatlik uçuş mesafesinde bulunan ülkelerine davet ederek, bir iş seyahati düzenlenmesinin yararlı olacağını iletmişlerdir. 
 
Gana ile iş yapmayı ve fırsatları değerlendirmeyi düşünecek üyelerimizin, 15 Kasım 2019 tarihine kadar Odamız Ekonomik İlişkiler birimine (ekonomikiliskiler@ebso.org.tr; Tel: 0 232 455 29 44 – 455 29 46) bilgi vermeleri, Gana’ya olası bir iş gezisi planlanması yönündeki değerlendirmelere ışık tutacaktır. 
 
Bilgilerinize sunarım. 
 
Saygılarımla, 
 
 
 
Mustafa KALYONCU
Genel Sekreter  
 

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.