DEİK / SİNGAPUR VİETNAM İŞ FORUMU VE İKİLİ GÖRÜŞMELERİ


12.08.2017, Cumartesi

Sayın Üyemiz,

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)’in Odamıza göndermiş olduğu yazıda;

T.C.Başbakanı Sayın Binali Yıldırım’ın, 19-24 Ağustos 2017 tarihleri arasında Singapur ve Vietnam’a resmi ziyaretleri kapsamında T.C. Ekonomi Bakanlığı koordinasyonu ve DEİK organizasyonu ile İş Forumları ve İkili İş Görüşmeleri düzenleneceği bildirilmektedir.

Güneydoğu Asya bölgesinin finans ve ticaret merkezi olarak gösterilen Singapur, Asya-Pasifik bölgesinde kişi başına düşen ekonomik standartların en yüksek olduğu ülke konumunu sürdürmektedir. Singapur Devleti, 2016 yılında 5.2 Milyar Singapur Doları bütçe fazlası vermiş olup, GSYİH’nin %1.3’üne denk gelmektedir. Dışa açıklık açısından dünyadaki en liberal ülkeler arasında yer alan Singapur, yüksek gelir düzeyine sahip tüketicilerden oluşan dinamik iç pazarının yanı sıra, özellikle bölge ülkelerine ulaşabilmek açısından pek çok ülke tarafından bir merkez olarak kullanılmaktadır. Bu çerçevede, başta Güneydoğu Asya ülkeleri olmak üzere bölgeye yönelik ihracatımızın geliştirilebilmesi için Singapur’un lojistik imkanları ile güçlü ekonomik ve ticari bağları ülkemiz açısından önemli bir fırsat oluşturmaktadır.

2016 yılında yüzde 6,0’lık bir büyüme sergilemiş olan Vietnam, 176,8 milyar doları ihracat, 174,2 milyar doları ise ithalat olmak üzere toplam 351 milyar dolarlık bir dış ticaret gerçekleştirmiştir. Ülkenin 2017 yılında gerçekleşen Dünya Ticaret Örgütü üyeliği de küresel ekonomiyle entegrasyonunu tamamlayan önemli bir adım olmuştur. Diğer yandan dış ticaretin artmasında ve genel olarak Vietnam’ın ekonomik büyümesinde doğrudan yabancı yatırımın da önemli bir rol oynadığını söylemek mümkündür. Ülkedeki reformlar ve iyileşen yatırım ortamı sayesinde son dönemlerde Vietnam’a giriş yapan yabancı sermaye miktarı artmıştır. 2016 yılı itibariyle ülkedeki yabancı sermaye stoku 115,5 milyar dolar seviyesindedir. Günümüzde çok sayıda çok uluslu firma Vietnam’ı üretim üssü olarak tercih etmektedir. Türkiye ile Vietnam arasındaki ticaret hacmi ülkenin sunmuş olduğu fırsatlar göz önünde alındığında oldukça düşük kalmaktadır. Vietnam, özellikle altyapı, inşaat, turizm, ilaç ve gıda başta olmak üzere pek çok sektörde önemli fırsatlar sunmaktadır.

Taslak programı ekte yer almakta olan ziyarete Singapur ve Vietnam ile halihazırda iş yapan, iş yapmayı planlayan ya da yatırım ve ticaret imkanları konusunda bilgi sahibi olmak isteyen üyelerimizin katılımda fayda görülmektedir.  Söz konusu ziyarete katılmak isteyen firma temsilcilerinin http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/442/9156  bağlantısında yer alan katılım formunu 15 Ağustos 2017, Salı günü mesai bitimine kadar eksiksiz doldurarak, dekontu DEİK’e (Ecem Mirzaloğlu / Tülin Avcı, E-posta: asyapasifikbolgesi@deik.org.tr, Tel: 0212 339 5018) iletmeleri gerekmektedir.

Bilgilerinize sunarım.

Saygılarımla,Mustafa KALYONCU
Genel Sekreter


EK 1: Taslak Program
EK 2: Vietnam vize formu

 

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.