ege bölgesi sanayi odası
 

SEÇER KİMYA

 


Ana Sayfa > SEÇER KİMYA

  Ana Sayfa
 
  Ürünler(25)
 
  Kimyasallar(25)
 
  Ticari Kimyasallar(25)
 
  İletişim
 

 

 

 

 

 

 

ege bölgesi sanayi odası
Ürün Adı: CALSIPHOS
Model: Calsiphos - Kireç Taşı ve Korozyon Önleyici Su Kimyasalı
Marka: Seçer Kimya
Ürün Detayı
CALSIPHOS - Kireç Taşı ve Korozyon Önleyici Su Kimyasalı
 

Türkiye'de TEK üretici!

ImageCalsiphos, uzun araştırmalar sonucu, yüksek teknoloji uygulanarak elde edilmiş, sınai suların ıslahında ve şehir şebeke sularında suyun kalitesini yükselten kimyasal bir üründür. Sıcak veya soğuk su ile temas eden tüm metal yüzeylerde, borularda, soğutma, kule radyatörlerinde, kaplıca sıcak su şebekelerinde, buhar kazanı besleme sularında ve sayamadığımız birçok su sisteminde PAS - KOROZYON - KİREÇ TAŞI oluşumunu kesinlikle önler.

 

       ImageImage

 
 
UYGULAMA:

Calsiphos, merkezi su sistemine, dispenser adı verilen tanklar sayesinde entegre edilir. Su tüketimine göre uygun dispenser seçimi yapılmalıdır. Ana su girişine bağlanabileceği gibi buhar kazanı veya kapalı, açık devre su sistemleri öncesinde lokal olarak da bağlanabilir. Merkezi olarak bağlandığında, içme suyu olarak da rahatlıkla kullanılır. Sağlığa zararlı hiçbir etkisi olmadığı gibi, limitlerin altında içerdiği (2-3 ppm) Fosfat dolayısıyla insan sağlığına olumlu etkisi vardır. Avrupanın birçok ülkesinde, şehir şebekelerine CALSIPHOS dispenserleri merkezi olarak bağlanmıştır ve şehir halkı bu sudan istifade etmektedir. CALSIPHOS tonda 3-5 gr. hesabı ile suda erimektedir. Yani dispenserden 1 ton su geçtiğinde CALSIPHOS 3-5 gr. çözünmektedir. Bu konsantrasyonda çözünen CALSIPHOS, suya 2-3 gr. (P205) Fosfat vermektedir. Bu oran CALSIPHOS'un işlevlerini yerine getirmesi için yeterlidir.

AMBALAJ:
25 Kg'lık içi polietilen, dışı oluklu mukavva kutularda.

Kullanım Alanları:

  • Belediyeler
  • Hastaneler
  • Askeri Üsler
  • Oteller
  • Çelik Fabrikaları
  • Kaplıcalar
  • Soğuk Hava Depoları
  • İndüksyon Dökümhaneler
  • Süt ve Süt Mamülleri Sanayi Tesisleri

CALSİPHOS kullanımında meydana gelebilecek pas-kireçlenme korozyonu  kesinlikle önler ve sistemin veriminin korumasını ve arttırmasını sağlar.

CALSİPHOS kazan besleme suları, soğutma kule suları, kaplı ve açık devre su soğutma sistemleri, güneş enerji sistemlerinde kirecin içinde dolaştığı sisteme yapışmasını ve kireç taşı (Calsiyum Sülfat, Magnezyum Sülfat) oluşumunu önler.

ETKİ MEKANİZMASI

Suda çözünen fosfat anyonu (P2 O5  - Fosfat Pentaoksit) olarak ifade edilebilir. (Ca+ ,Calsiyum katyonu) ile (SO4, Sülfat anyonu) molekülleri arasına sızarak Calsiyum katyonu ile Sülfat anyonunun birleşmesini elektriksel olarak engeller, dolayısıyla Calsiyum ve Magnezyum Sülfat anyon ve katyonları sistemde çökmeden dolaşır.

Kimyasal Reaksiyon: CALSİPHOS + H2O ---> P2O5, P2O5 + CaCO3 ---> Ca(PO4)2

KOROZYONA KARŞI ETKİ MAKANİZMASI

Yüksek temperatür ve basınç buhar kazanlarında genellikle korozyona karşı korumak için deoksijenasyon (oksijenden kurtarma) Sodyum Sülfit veya Hidrazin gibi oksijen yok edici kullanılarak yapılmaktadır.

CALSİPHOS suda çözündüğünde fosfat molekülleri borunun iç yüzeyine yapışarak çok ince bir film tabakası oluşturur. Demir, bakır, galvaniz boru ile suyun oksijen alışverişini keser  Fe (III) Hidroksid oluşumunu önler.

Calsiphos’un etki mekanizması reçine sisteminde olduğu gibi Calsiyum ve Magnezyumu bünyesine alarak ortamdan uzaklaştırmak şeklinde değildir. Calsiphos kullanımı suyun sertliğini (yumuşaklığını) değiştirmemektedir. CALSİPHOS kullanımı ile en pratik, en ekonomik ve bakım gerektirmeyen tek bir işlemle kireç taşı oluşumu ve korozyona karşı koruma sağlanır.

SU TESİSATINDA MEVCUT KİREÇİ ORTALAMA 7 – 15 GÜN ARASINDA TAMAMEN ÇÖZER VE İLK GÜNKÜ HALİNE GETİRİR.

SU TÜKETİMİNE UYGUN CALSİPHOS DİSPENSER KAPASİTESİ

 TİP SU TÜKETİMİ
m3/saat
DİSPENSER KAPASİTESİ
Kg

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

 0-0,2

1-3

3-5

5-10

10-15

15-20

20-30

30-45

45-65

65-90

90-120

1

50

100

200

300

500

1000

15000

2000

3000

4000


Ek:
 
Bu Firmaya ait diğer Ürünler

 

EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASI 2006