Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

EBSO Pazar Yeri
BASIN AÇIKLAMARI (BŞK.)
EBSO Azerbaycan ile serbest ticaret anlaşmasının temelini attı

 
EBSO, Azerbaycan ile serbest ticaret anlaşmasının temelini attı
  
 
Ege Bölgesi Sanayi Odası tarafından Azerbaycan’ın Bakü kentine düzenlenen 2 günlük iş ve inceleme gezisi ilk meyvelerini verdi. Gezi kapsamında EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar’ın İzmir Milletvekili Aydın Şengül, İzmir Valisi Cahit Kıraç ve Türkiye’nin Azerbaycan Büyükelçisi Hulusi Kılıç ile birlikte Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ziyareti, iki ülke arasındaki ticareti kolaylaştıracak ve gümrük duvarlarını indirecek serbest ticaret anlaşmasının temelini attı. Yorgancılar’ın Türkiye ve Azerbaycan arasında Serbest Ticaret Anlaşması imzalanması önerisine Aliyev olumlu yanıt verirken, Büyükelçilik bu konudaki ilk çalışmayı başlattı. Yorgancılar, Ankara’da konuyu Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’a ileterek, kısa zamanda kardeş ülke Azerbaycan ile serbest ticaret anlaşmasının imzalanması için çalışacak. Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi Socar Grubu’nun Başkanı Rövnag Abdullayev ile yapılan görüşmede de Socar’ın İzmir’deki rafinerisi ile doğalgaz boru hattı ve Azerbaycan’daki rafineri için toplam 30 milyar dolarlık yatırımda başta inşaat olmak üzere Türk firmalarının tercih edilmesi konusunda görüş birliğine varıldı.
 
Sanayiciler memnun kaldı
Yaklaşık 150 sanayici ve işadamının katıldığı iş ve inceleme gezisi dönüşünde uçakta değerlendirme yapan EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Bakü’ye ilk kez Türkiye’den bir kurumun bir iş gezisi organizasyonu yaptığını belirterek, geziye katılan sanayici arkadaşlarının çok memnun kaldığını ve birçok işadamının yeni bağlantılar yaptığını söyledi.
 
STA ticareti katlayacak
Gezi kapsamında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in kendilerini kabul ettiğini ve görüşmede iki ülke arasındaki sanayi ve ticari işbirliğinin geliştirilmesi için neler yapılabileceğinin konuşulduğunu ifade eden Yorgancılar, şu bilgileri verdi:
“Aliyev ile Valimiz Cahit Kıraç, İzmir Milletvekilimiz Aydın Şengül ve Türkiye’nin Azerbaycan Büyükelçisi Hulusi Kılıç ile birlikte görüştük. İki ülke arasındaki kardeşlik bir kez daha gündeme geldi. İki ülkenin de zor günlerde birbirinin yanında olduğu dile getirildi. Aliyev İzmir ile Bakü’nün kardeş şehirler olduğunu belirterek ticari ilişkilerin daha da artırılması gerektiğini söyledi.  Ben daha sonra Aliyev’e iki ülke arasında serbest ticaret anlaşması imzalanmasının çok yararlı olacağını belirttim. Rusya’dan ithal edilen zeytinyağına yüzde 16 gümrük uygulanırken, Türkiye’den ithal edilen zeytinyağına yüzde 36 vergi uygulandığını vurguladım. Aliyev de bu önerime çok sıcak baktı. İlk çalışmayı Büyükelçimiz yapacak. Ben de konuyu Ankara’da Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’a ileteceğim. Umuyorum kısa zaman içinde iki ülke arasındaki ticareti kolaylaştıracak, gümrük vergilerini makul seviyelere çekecek Serbest Ticaret Anlaşması imzalanır. Bu sayede bu ülke ile ticaret hacmimizi kısa süre içinde katlarız.”
 
İnşaatçılara kent yenileme fırsatı
Azerbaycan’ın 20 yıl önce bağımsızlığına kavuştuğunu, sürekli artan petrol ve doğalgaz geliri ile özellikle son 4-5 yıldır hızlı bir büyüme sürecinde olduğunu açıklayan Yorgancılar, başta inşaat, gıda, tekstil ve konfeksiyon, demir çelik, otomotiv olmak üzere bir çok alanda büyük potansiyel olduğunu vurguladı. Azerbaycan’ın devlet şirketi olan ve ülke ekonomisinin yüzde 50’sine hitap eden Socar’ın İzmir’de 5 milyar dolarlık yatırımla rafineri kurduğunu, yeni doğalgaz boru hattı için 10 milyar dolarlık yatırım yapacağını açıklayan Yorgancılar, şöyle konuştu: “Ayrıca Azerbaycan’da da 15 milyar dolarlık rafineri kuruluyor.  5 yıl içinde toplam 30 milyar doların üzerinde yatırım yapacak. Bu yatırımlar sonucunda Azerbaycan ürünlerinin katma değeri artacak ve ülke daha da zenginleşecek. Bu zenginlikte ülkenin kalkınması ve yenilenmesi için kullanılacak. Burada önce inşaat sektörü için büyük bir potansiyel var. Socar Grubu Başkanı ile yaptığımız görüşmede rafineri inşaatlarında Türk firmalarına öncelik verilmesi önerimiz destek gördü. Onun dışında da kent yenileme projeleri var. Bakü başta olmak üzere kentler yeniliyor. Burada da Türk inşaat firmaları pay alabilirler.  Bunun dışında da bu ülkeye her şey satmak mümkün. Henüz bu pazardan pay almak için geç kalmış sayılmayız. Azerbaycan’da iş yapmak isteyen Egeli işadamlarına Oda olarak her türlü katkıyı sağlamaya hazırız.”
 
 .Site içi arama
EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASI - ŞİKAYET / DİLEK / ÖNERİ FORMU
EBSO, ULUSAL KALİTE KONGRESİ’NDE 4* YETKİNLİK BELGESİ ALDI.
BECERİ'10 Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri Projesi
Kobi Bilgi Sitesi
EBSO Etkinlikleri
SAVUNMA SANAYİNE TEDARİKÇİ OLABİLECEK İZMİR FİRMALARINI İÇEREN SEKTÖR ANALİZİ PROJESİ  KAPSAMINDA OLUŞTURULAN VERİTABANI
EBSO TV
 
 
Online Bilgi Güncelleme
Online Borç Sorgu-Ödeme
   
 
 
 
Haftalık Bülten
Duyurular
Eğitim Haberleri
Güncel Haberler
 
 
 
 
<< NİSAN 2014 >>
PztSalıÇrşPrşCmCtsPzr
010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Ege Bölgesi Sanayi Odası
Cumhuriyet Bulvarı No:63 İZMİR
Tel : +90 232 455 29 00 - Faks : +90 232 483 99 37
info@ebso.org.tr - www.ebso.org.tr

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTOBB  Atık Geridönüşüm BorsasıTürkiye Ekonomi Politikaları Araştırma VakfıTOBB Kadın Girişimciler Kurulu